Варна 11°
fallback
Политика
13:19 | 29 юли 2017
Обновен: 09:35 | 6 ноември 2024

Посланик Гьокче и намесата му във вътрешните ни работи

Как пренареждат геополитическата сцена новите отношения между Германия и Турция Христо Анастасов, политолог

По материала работи: Юлиян Атанасов

Съмнявам се, че посланик Гьокче ще бъде записан със златни букви в историята на двустранните ни отношения с Турция. Това коментира в „Светът е бизнес“ с водещ Николай Кръстев бившият български генерален консул в Одрин и Истанбул Георги Димов. През последните две години от негова страна имаше една много груба намеса в нашите вътрешни работи и изборен процес.Припомняме, че вчера официална Анкара обяви, че отзовава досегашния си посланик в София Сюлейман Гьокче четири месеца преди края на мандата му, като за негов заместник бива назначен Хасан Улусой.

 

„Това е наистина недопустимо за един посланик. Съгласно Виенските конвенции за дипломатическите и консулските отношения от 1961 основаната мисия на всеки ръководител на дипломатическа служба – посланик или консул, е да развива приятелските отношения. Разбира се, винаги възникват търкания, но тогава той би следвало да съдейства за разрешаването на проблемите, а не самият той да е проблем и първоизточник на проблеми“, допълни той.

 

Според госта в студиото всеки сам следва да си направи оценката относно работата на Гьокче от това, че си тръгва предсрочно и от страната, която го пращат – Гватемала. „Факт е обаче, че благодарение на неговата намеса и действия България, която бе единственият съсед на Турция, с който Анкара нямаше никакви проблеми, фактически влезе в категорията на проблемните за Турция страни като Гърция, Иран, Сирия и т.н.“, каза Димов.

 

„Ръководството в Анкара е оценило това, че това, което Гьокче направи, силно вреди на интересите и на Турция“, изтъкна още той.„Силно се надявам новият посланик да има някаква реставраторска мисия“, допълни бившият генерален консул в Одрин и Истанбул.

bloombergtv.bg

 

Четете още: САЩ, ЕС и ООН скочиха на КНДР за балистичната ракета

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback