IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Политика
13:00 | 12 юни 2017
Обновен: 09:56 | 31 октомври 2024

Македония е готова да жертва името си, за да стане част от НАТО

Анализатори се опасяват, че решение по казуса трудно ще бъде взето

По материала работи: Юлиян Атанасов
Македония е готова да жертва името си, за да стане част от НАТО

Македония е готова на компромис, за да преодолее гръцкото вето за членство в НАТО, заяви македонският външен министър Никола Димитров, цитиран от Financial Times.Двете страни от десетилетия водят спор за конституционното име на Македония и по тази причина Атина наложи и вето на македонското членство в Алианса. Гърция се опасява, че със своето име – Република Македония, страната предявява териториални претенции към едноименната гръцка провинция. Атина в момента признава страната с името Бивша югославска република Македония.

 

Димитров не коментира какви са вариантите за името на страната му, но отбеляза, че през тази седмица ще разговаря с представители на Гърция. „Ще попитаме Гърция какъв съсед желае – искат ли стабилна, приятелска държава, която спазва принципите на демокрацията“, каза още македонският външен министър по повод предстоящата среща.Financial Times посочва още, че влизането в НАТО ще помогне на новото правителство да се покаже в добра светлина пред Европа. Пробив в дългогодишния спор за името ще е добър знак за Скопие, смятат анализатори, цитирани от изданието.В Гърция вече приветстваха новия кабинет с коментара, че очакват по-отзивчив партньор от предишното националистическо настроено правителство. „Вече има основания за повече оптимизъм по отношение на спора за името и се надяваме на напредък“, коментират източници на FT в гръцкия кабинет.

 

Премиерът Алексис Ципрас обаче трябва да действа много внимателно предвид своя коалиционен партньор – крайнодясната националистическа партия ANEL, която подкрепя крехкото мнозинство на правителството в гръцкия парламент, допълва изданието. В сметката трябва да бъдат взети предвид и фракции в самата СИРИЗА, коментират още анализатори. Всяко предложение за ново име на Македония ще трябва да мине през референдум, посочва обаче Димитров. Затова и правителството ще работи за широк политически консенсус. Това означава, че промяната ще отнеме поне година. Подобно споразумение обаче ще бъде от помощ и в намаляването на напрежението – политическо и етническо, в Македония.

 

investor.bg

 

Четете още: Торите работят и по план за Брекзит без сделка с ЕС

 

Коментари

Новини Варна