Организации, граждански групи и жители на общините Каварна, Шабла и Балчик излязоха на масов протест пред сградата на община Каварна с искане да се отмени заповедта на министъра на околната среда и водите, с която се налагат абсолютни забрани за земеделие и строителство в зона „Калиакра“.
Протестиращите се събраха пред сградата на общината, за да не допуснат експертите на обществено обсъждане.
„Хората се чувстват засегнати от наложеното им вето на правото да обработват собствената си земя. Не може да им бъде отнето правото да развиват туризъм, лов, риболов“, коментират протестиращите, които обвиняват експертите, определящи границите на защитените територии в некомпетентност и се надяват правителството да чуе обикновените хора.
„Порочно направена Натура 2000, която не почива на реални научни данни. Описани са много частни имоти и много морски територии, в които реално няма нещо за опазване и хората справедливо искат отмяна на тази заповед на министъра, в която се забранява всяко строителство и земеделие. Има план да се забрани и риболова. Искаме отваряне на Натура 2000 и ревизия в присъствието на собствениците на засегнатите територии с международни независими експерти. Хората трябва да имат поминък“, коментира Димитър Канариев, председател на Национална Асоциация Българско Черноморие.
„Хората са тук, защото са с усещането, че се отнема техният поминък и аз подкрепям това, каза кметът на Каварна Нина Ставрева. В заповедта от 28.07.2017 г. ясно и категорично се забраняват дейности свързани със строителство, земеделие и риболов. Това е основният поминък на всички хора в този регион. Не може в най-бедната държава в Европа и в един от българските региони, където има масово обезлюдяване заради липсата на поминък да се зачеркнат секторите земеделие, туризъм и риболов. Това е поминъкът на хората. Това към което се стремим е нова процедура с международна експертиза при отчитане на начина на трайно ползване на земите на собствениците и ползвателите, на срещи с тях и с местната администрация, за да е ясно на всички какво ги очаква. Необходими са реално очертани граници на защитени зони. Ние не искаме да нарушаваме европейското законодателство. Ние сме за баланса между природата и хората, но не за сметка на хората“, заяви Нина Ставрева.
Кметът на Каварна уточни, че е било направено предложение от тяхна страна да се отложи общественото обсъждане във връзка с ескалиращата обстановка, но то не е било прието.
До обществено обсъждане така и не се стигна. Представители на Министерство на околната среда и водите, РИОСВ, както и екипът изготвил интегрирания план за управление не пожелаха да дадат изявление.
По време на протеста за кратко бе блокиран международният път Варна – Констанца, като протестиращите са решени да доведат тази битка докрай.
Мариана Стойкова