Варна 20°
fallback
Политика
13:35 | 3 юни 2016
Обновен: 13:20 | 1 ноември 2024

Групата на БДЦ в парламента – пред разпад

Причината е скандал между депутатите в нея

По материала работи: Пламен Янков

Парламентарната група на БДЦ може и да се разцепи след като по настояване на единия й съпредседател Красимира Ковачка бяха направени промени в комисиите в НС. Те засегнаха Светлин Танчев, Борислав Иглев, Георги Ковачев, Румен Йончев и Явор Хайтов.

 

Спорът започна след като Танчев поиска в името на парламентарната група да бъде допълнено името на новосформираната му коалиция "Народен съюз", но пък това не се хареса на Ковачка.

 

"Промените не са съгласувани с нас, няма решение на ръководството на групата, няма подпис на другия съпредседател Светлин Танчев", коментира Румен Йончев, който е лидер на партия "Народен съюз".

 

Ковачка пък упрекна депутатите от Народен съюз, че не взимат решенията си в групата с дебат, ами ги съобщават през медиите. Според нея заплахите за напускане на групата на БДЦ от депутатите на НС са опит за извиване на ръце и от ЛИДЕР няма да позволят да се превръщат в заложници.

 

Под исканията за промените в комисиите стоят подписите само на 8-те депутати от партията на Ковачка, а парламентът се съобрази с тях.

 

Във Вътрешната комисия Явор Хайтов, който е бивш зам.-министър на вътрешните работи, беше заменен от екс телевизионния водещ Росен Петров, а вместо Румен Йончев председател на Комисията за българите в чужбина стана Стефан Кенов. В Комисията за борба с корупцията Георги Ковачев е подменен с Чавдар Пейчев.

 

Изненадващо независимият депутат Георги Кадиев обвини ГЕРБ, че стои в основата на проблемите в групата на БДЦ. "Вие си отглеждате опозиция, разбихте РБ, сега разбивате и БДЦ, с една единствена цел да си отгледате удобна опозиция, това е политическо инженерство", скочи той.

 

Според Радан Кънев, лидер на ДСБ, част от РБ, на обединението не им е виновна ГЕРБ. „Каквото го правим си го правим сами“, отсече той.

 

Тъмносиният лидер обаче също смята, че с промените в комисиите на НС се създава прецедент – парламентарни групи да се намесват в работата на друга, която очевидно не може да си взема сама решението.

dnes.bg

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback