IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избори'15
13:36 | 18 октомври 2015
Обновен: 18:40 | 8 април 2025

Емил Радев: ЕК призна законността на събарянето на постройки в „Максуда”

Реакцията на Европа показва, че в общината сме си свършили добре работата, коментира кандидатът за втори кметски мандат на район “Младост” Христо Христов

По материала работи: Борис Проданов
ЕМИЛ РАДЕВ и Христо Христов (вляво).

Европейската комисия няма претенции и признава за напълно законни действията на община Варна по разрушаването на нерегламентираните постройки в ромския квартал “Максуда”.

 

Това каза евродепутатът от ГЕРБ/ ЕНП Емил Радев, който е получил официален отговор от ЕК по казуса.

 

“Европейската комисия е пазител на законодателството в ЕС и в държавите-членки и следи за директива 2043 относно равното третиране без разлика на раса и етнически произход, с което се забранява дискриминацията. ЕК отговори,че когато имаме отстраняване от домовете на жители на незаконни постройки и когато държавата действа въз основа на съдебен акт или влязло в сила административно решение (какъвто е нашият случай) – имаме право на събаряне на жилищните сгради, но трябва да се спазват международните договори и Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи. Това засяга всички граждани, независимо от етническия им произход. Т.е. ромите не са привилигирована прослойка. По този начин и ЕК признава за законосъобразни действията на община Варна. В този ред на мисли не трябва да се спекулира с Европейската комисия и Съда за правата на човека когато говорим за изпълнения на законови изисквания от страна на община Варна”, коментира Емил Радев.

 

“Признанието на Европейската комисия показва, че сме си свършили добре работата – и район “Младост”, и община Варна. Сложна процедура е, защото се минава през няколко етапа. Но имаме волята и продължаваме да си вършим работата. Миналата година бяха съборени 40 незаконни и опасни за здравето и живота на обитателите им постройки, а тази година те са 50, от които 46 в дерето на „Максуда". Спазена е изцяло процедурата, защото знаем какъв е мониторингът от тези наши действия. Но и сега дори на съборени къщи имаме по 15 – 20 души, които се водят по адресна регистрация там. Има още 147 преписки за събаряне на незаконни постройки в квартала, като предстои да бъдат връчени констативните протоколи при спазване на всички законови срокове за обжалване”, припомни кандидатът за втори кметски мандат на район “Младост” от листата на ГЕРБ Христо Христов.

 

Проблемът с незаконното строителство е от 30 – 40 г., като има регистрирани на един адрес от 40 кв.м... 166 души!

 

За заварените до тогава регистрации трябва да има законова промяна, тъй като служебната дерегистрация става трудно.

 

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

 

Платена публикация.

Коментари

Новини Варна