Варна 14°
fallback
Икономика
16:34 | 8 юни 2018
Обновен: 03:58 | 21 септември 2024

Варна е в топ 3 на предпочитаните градове за аутсорсинг

През миналата година са открити 600 работни места в града в тази сфера

По материала работи: Слав Велев

Варна, Пловдив и София са най-търсените градове за реализация на аутсорсинг. Развиващи дестинации са Бургас, Русе, Велико Търново и Благоевград. През 2017 г. секторът е реализирал 3,6% от БВП на държавата, като целта ни е до 2020 г. това да стане 4,2 на сто. Заетите в сектора са над 40 000 души.

 

Това заяви Ивайло Славов, председател на Българската аутсорсинг асоциация (БАА), на пресконференция преди началото на Петата годишна конференция на БАА, домакин на която е Община Варна. Нa нея присъстваха кметът Иван Портних, Тодор Балабанов, председател на Общинския съвет, както и Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Конференцията събра елита на аутсорсинг индустрията - над 150 души - водещи топ мениджъри и собственици на компании от страната и чужбина, които обсъждат предизвикателствата пред бизнеса, обменят опит и визии, чертаят стратегии за развитие. По-късно БАА ще раздаде и своите годишни награди. Специален гид на събитието бе Sambot Elf - интелигентен робот, свързан с облак, разработен от Qihan Techlogy.

 

 „Варна има огромен потенциал да се развива в това направление. Доказателство са откритите 600 работни места в града през миналата година в тази сфера. Важна предпоставка са университетите и колежите, които гарантират високообразовани кадри, търсени от компаниите. Общата ни цел с бизнеса е да създаваме привлекателни условия за обучение и реализация за младите хора. Затова подкрепяме развитието на аутсорсинга и IT технологиите в града и региона, коментира кметът Иван Портних.

 

 „Интерес към Варна имат предимно технологични компании, заради кадрите, които предлагат университетите. Много е важно образователните програми да бъдат адаптирани към нуждите на бизнеса, защото аутсорсинг индустрията е тази, която връща младите хора в България, тъй като им дава възможности за развитие“, каза още Ивайло Славов.

 

 „IT сферата е бъдещето на България, тъй като през последните 10 години този сектор расте, четири, пет понякога шест пъти по-бързо от средния ръст на нарастване на икономиката на България. В София тази индустрия се развива много динамично, затова е изключително важно тя да бъде пренесена и в останалите регионални центрове на България. Това може да стане единствено по този начин, когато бизнесът работи заедно с институциите, а образованието да бъде свързано с бизнеса“, каза Доброслав Димитров. „В софтуерния бизнес заетите са 23 000 души в момента, целта е в страната да има повече локации. В Полша, например, има 13 работещи центъра, а в Румъния са 9. Идеята е у нас да се развият поне между 4 и 7 центъра“, добави той.

 

LIve.VARNA.bg

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback