IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Икономика
10:21 | 25 септември 2016
Обновен: 03:27 | 8 септември 2024

В България ще се отглежда черен трюфел в плантации

В момента един килограм черен трюфел се изкупува за 300 лева за първо качество и за 60 лева за второ

По материала работи: Юлиян Атанасов
В България ще се отглежда черен трюфел в плантации

В България ще се отглежда черен летен трюфел в плантации. Досега у нас гъбата се събира само в горски територии, а страната ни е най-големият износител на този вид. Според Цветозар Мичевски, собственик на най-голямата в България фирма, която изкупува и изнася трюфели, от следващата година отглеждането на черен летен трюфел в плантации ще бъде реализирано, тъй като започва внасяне на фиданки, заразени с гъбата.

 

"Нашите партньори вече имат добиви в Италия, което ни води на мисълта, че това може да се случи и в България. Правени са и друг път опити, но те не са били успешни. Сега ние гарантираме, че ще имат успех, защото сме се насочили към този вид трюфел, който расте навсякъде в България и е масов", заяви Мичевски. По думите му черният летен трюфел ще може да се отглежда в цяла България, като задължително условие е да има вода наблизо.Най-важното е обработката на самата плантация след залесяването, посочи Мичевски. Той добави, че у нас най-много черен летен трюфел има в Лудогорието, но гъбата се събира в цялата страна, среща се дори в парковете и градинките. За много хора това се е превърнало от хоби в бизнес и препитание. В страната над 10 хиляди души събират трюфели, като броят им расте.

 

Цената на гъбата се определя от предлагането. Определящ фактор е дали я има и в другите страни, не само у нас. В момента един килограм се изкупува за 300 лева за първо качество и за 60 лева за второ. 99 процента от черния трюфел се изнася за чужбина, защото според Цветозар Мичевски българите все още нямат култура да оценяват вкусовите му качества, нямат и традиции. Годишният експорт от България е около 150 - 200 тона. Използва се предимно за подправка, казва още Цветозар Мичевски. Той е един от организаторите на първия Фестивал на трюфела в Угърчин, който се проведе на 23 и 24 септември.

 

/БТА/

 

Четете още:До 390 лв./дка инвестиции за производство на шафранов минзухар

 

Коментари

Новини Варна