България е готова за влизане в „чакалнята“ на еврозоната от няколко години насам. От програмата за управление и реформиране на банковата система, публикувана през ноември 2015 г. на сайта на БНБ, става ясно, че членството в Единния надзорен механизъм за България вече не е поставено като цел. Централната банка няма намерение да придвижи страната към влизане в еврозоната. Това каза Никола Янков, управляващ партньор в Експат Капитал, в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Членството на България в еврозоната би задълбочило интеграцията на страната с ЕС, коментира той. И допълни, че то би довело до позитиви за българските банки заради улеснен достъп до финансиране и по-нисък риск. Според него "би било адекватно, от гледна точка на политическите приоритети на страната, да заявим официално своето намерение и да оставим на ЕЦБ да вземе политическо решение за разговори с България“.Причината да не се прави стъпка в тази посока най-вероятно са опасенията за загуба на суверенитет върху надзора на българската банкова система, смята експертът.
Ако се мине към членство в еврозоната в даден момент, българските банки ще бъдат одитирани и надзиравани от Европейската централна банка и единния надзорен механизъм, което означава, че БНБ повече няма да има такава роля, стрес тестовете ще се ръководят от чужбина, ще има публичност на одитните доклади за българските банки и вероятно ще се наложи да се засили контролът върху някои от тях и да се предприемат мерки за рекапитализация, коментира експертът. Той тълкува ситуацията като по-скоро политически, а не икономически проблем.
Янков коментира още очакваните резултати от стрес тестовете на банките в България. Според него, ако бъдат по-пълно представени данните от тях, "това би било аргумент за членството на България в еврозоната, тъй като теоретично ще се види, че страната има стабилна и перспективна банкова система".
investor.bg