България отстъпва пред Румъния по атрактивност за инвеститорите в бизнес имоти. Като цяло институционалните купувачи предпочитат северната ни съседка главно заради по-големия и по-ликвиден пазар, както и поради успешното реформиране на критични за инвеститорите области, коментира в интервю за Investor.bg основателят и управляващ директор на консултантската компания MBL.
Все пак заради по-високата доходност от инвестиции в България от края на миналата година се забелязва известно повишаване на интереса на чуждестранни инвеститори към страната ни, допълва Лисев.
Сред силните страни на българския пазар са сравнително стабилните ни макроикономически индикатори и високата постижима доходност. Високата рискова премия обаче се дължи на по-ниското качество на предлагания продукт (сгради с неуместно местоположение, неефективна от търговска гледна точка архитектура, непрофесионално управление на сградите, слабости в договорите за наем и т.н.), коментира той.
“През последните години високият интерес към установените пазари от Централна и Източна Европа (Полша, Чехия, Унгария) доведе до покачване на цените в тези страни, съответно доходността вече не е толкова привлекателна. Тази тенденция се очаква да продължи и през 2016 г. и е въпрос на време да видим сключени сделки”, обяснява той.
На българския пазар обаче продължава да преобладава търсене от страна на опортюнистично настроени български инвеститори. Те са с по-ниска покупателна сила, поради което най-често сключваните сделки са до 10-15 млн. евро.
Лисев допълва, че българският пазар на бизнес имоти все още не е достигнал зрялост. “Това, което нашият пазар е достигнал, е състояние, при което предлагането се формира от проблемни имоти, продавани от банките, и имоти, генериращи доход, при които е налице или нереалистична продажна цена, или допуснати грешки при структурирането на договорите за наем”, подчертава той.
Цялото интервю с Асен Лисев можете да прочетете в Investor.bg