Варна 13°
fallback
Икономика
17:15 | 18 септември 2015
Обновен: 02:14 | 2 ноември 2024

Домакинстваме международен форум за древни цивилизации

Двудневната конференция ще е през есента на 2016 г.

По материала работи: Златина Добрева

България ще бъде домакин на двудневна международна конференция на тема древни цивилизации през есента на 2016 г., организирана от Министерството на туризма и Световната организация по туризъм (СОТ). Решението беше взето на среща между министър Николина Ангелкова и гeнералния секретар на СОТ Талеб Рифай по време на 21-вата сесия на Генералната асамблея на организацията, която се проведе от 12 до 17 септември в Меделин, Колумбия. За първи път ще се организира подобен международен форум у нас, чиято цел е да насочи вниманието към световното културно наследство като притегателна сила за туристите в глобален мащаб. За участие в двудневната конференция ще бъдат поканени представители на световноизвестни музеи, водещи учени и университети. Идеята за организирането на форума беше посрещната с одобрение от председателя на Националната администрация по туризъм на Китай Ли Дзиндзао и ръководителя на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация Олег Сафонов. Двамата бяха единодушни, че България е сред най-старите цивилизации в Европа, за което свидетелстват многобройните артефакти от няколко епохи, открити по българските земи. Министър Ангелкова информира, че изложбата в Лувъра на българското тракийско наследство ни е поставила във фокуса на световната културна общност и е безспорно признание за историческото и духовното богатство на страната ни.

През третия ден от 21-вата Генерална асамблея на СОТ българският министър беше модератор и лектор на заключителната пленарна сесия на тема „Туризъм: насърчаване на приобщаващото развитие на туризма и социалната трансформация“. Министър Ангелкова подчерта, че туризмът е основно средство за социална и икономическа интеграция, като създава поминък дори в най-изолирани региони и подобрява качеството на живот на местните общности. „Приоритет на министерството е развитието на целогодишен туризъм, който би гарантирал социално-икономическата стабилност на страната и би намалил обезлюдяването на отделни региони“, заяви тя. За тази и следващата година активно ще се промотират културно-историческите дестинации, които министерството е разработило съвместно с бизнеса и местните управи. Културно-историческият туризъм е определящ за националната маркетингова стратегия на България, подчерта министър Ангелкова, тъй като страната е една от най-старите цивилизации в Европа с 9 материални обекта (7 културни и 2 природни) в Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Николина Ангелкова отбеляза, че сред предизвикателствата в сектора са преодоляването на сезонността в туризма, съобразяване на туристическия продукт с променящото се пазарно търсене и с нуждите на околната среда. „Една от основните цели на Министерството на туризма е да се превърне в "one-stop-shop" за инвеститори – искаме максимално да улесним административните процедури за големите инвеститори и така да ги насърчим в избора на България като подходящо и сигурно място за разгръщане на техните проекти“, каза тя. За целта ведомството работи в тясно сътрудничество с бизнеса чрез различни форми на публично-частни партньорства, включване на представители от браншовите организации в Националния съвет по туризъм, разработване на съвместни програми за развитие и подобряване на професионалната подготовка на кадрите.

Тази година за първи път страната ни беше избрана за вицепрезидент на 21-вата сесия на Генералната асамблея на СОТ заедно с Испания. Изборът беше направен на 59-ата среща на Регионалната комисия за Европа на СОТ от 156 държави. Единодушният вот, който получихме на най-мащабното и престижно събитие за туристическия сектор, е голямо признание за страната ни и доказва нарасналия й авторитет сред страните членки.

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback