Фючърсите върху европейския суров петрол продължават да отчитат най-лошото си представяне от началото на финансовата криза през 2008 г. на фона на продължаващите опасения за пренасищане на доставките на световните пазари. През изминалата седмица цените паднаха до 6 ½ годишно дъно, след като във вторник Китай започна внезапно да обезценява своята валута.
Американските петролни фючърси за доставки през септември спаднаха временно до най-ниското ниво от март 2009 г. до 41,46 долара за барел, преди да се покачат до 42,13 долара, маркирайки спад от 0,24 на сто за деня. За седмицата американските фючърси загубиха 3,33 на сто от стойността си, маркирайки седма поредна седмица на загуби.
За седмицата търгуваните в Лондон контракти изтриха 3,41%, отчитайки шести пореден седмичен спад. Цената на актива отстъпи в петък с 1,81% до 48,73 долара за барел.
Цената на суровината намери лека подкрепа от американски данни, които показаха, че през юли цените на производител в САЩ се повишават за трети пореден месец, което предполага, че натискът върху производствената инфлация от ниските цени на петрола отслабва. Същевременно пак през юли индустриалното производство в САЩ записа най-бързия си растеж от осем месеца насам, след като производството на автомобили отбелязва рязък скок. Това е силен положителен сигнал за икономическия растеж през третото тримесечие. Това пък засилва очакванията, че през септември Федералният резерв може да повиши основните лихви.
Но опасенията за глобалното пренасищане и скорошният низ от данни, сочещи към забавяне на промишления и икономическия растеж в Китай, продължават да тежат върху перспективите за търсенето.
Новините за рекордния износ на петрол от Ирак и покачващото се производство от Саудитска Арабия също допринесоха за спада на цените на „черното злато“.
Цените на петрола също бяха засегнати от опасенията, че китайското търсене на петрол ще спадне, след като страната обезцени валутата си в изненадващ ход във вторник, като по-слабият юан ще направи вноса по-скъп.
Изследователската група Baker Hughes съобщи късно в петък, че броят на платформите за добив на „черно злато“ в САЩ се е увеличил с две през миналата седмица до 672, което е четвъртият пореден седмичен ръст.
Глобалното производството на петрол изпреварва търсенето след бума на шистовия добив в САЩ и след решението на Организацията на страните износителки на петрол през миналата година да не се намали продукцията.
Коментари