IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
Икономика
09:15 | 5 август 2015
Обновен: 01:43 | 14 септември 2024

Държавният дълг расте с близо 1 млрд. евро за шест месеца

В края на юни делът на дълга към БВП възлиза на 28,7%, като на практика е без промяна от три месеца насам

По материала работи: Златина Добрева
Държавният дълг расте с близо 1 млрд. евро за шест месеца

От началото на годината държавният дълг на България расте с 957 млн. евро, показват изчисленията на Investor.bg на база на актуалния месечен бюлетин на Министерството на финансите (МФ).

 

Повишението се дължи основно на динамиката при външния дълг, а не толкова на емисиите на държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар, една част от които бяха отменени заради наличието на излишък в бюджета.

 

За шест месеца задълженията на държавата нарастват до 12,257 млрд. евро, 7,893 млрд. евро от които са външните задължения, а 4,364 млрд. евро – вътрешните.

 

Така към 30 юни 2015 г. делът на дълга към брутния вътрешен продукт (БВП) възлиза на 28,7%. Съотношението е на практика без промяна през последните три месеца, след като нарасна осезаемо през март, когато страната пласира най-големия дълг в своята история. В края на май показателят бе 28,8%.

 

Ръстът на държавния дълг от близо 1 млрд. евро е в резултат на измененията при погашенията на стари емисии и пласирането на нови, осъществени от началото на 2015 г.

 

Припомняме, че през януари правителството погаси напълно доларовите облигации от 2002 г., а през март върна мостовия кредит за 1,5 млрд. евро, взет в края на 2014 г., след като в същия месец издаде 7-, 10- и 20-годишни облигации за общо 3,1 млрд. евро при доста благоприятни условия.

 

Държавният дълг може и да спре да расте до края на годината, тъй като в своята емисионна политика за 2015 г. правителството заложи номинален ръст на дълга от 2 млрд. евро до 24,107 млрд. евро, или 29,3% от БВП.

 

До края на шестмесечието целта е изпълнена наполовина, като по-голямата част от нея се пада на емисиите на глобалните пазари.

 


Но тъй като още през пролетта държавата излезе на международните финансови пазари и на практика задоволи дълговите си нужди, определени на 6,9 млрд. лв. за тази година, то едва ли ще има нова емисия облигации през есента.

 

Освен това МФ може и да не изпълни целта си за емисиите на вътрешния пазар, заложена на 950 млн. лв., тъй като ведомството отмени насрочените аукциони за юни поради наличието на излишък в бюджета, а и не насрочeни търгове за юли и август. Досега МФ набра около 3/4 от средствата.

 

Все още е рано да се каже дали ще има вътрешни емисии през септември, но и с тях делът на дълга към БВП едва ли ще прехвърли 29% от БВП към  края на годината.

investor.bg

Коментари

Новини Варна