Търсенето на квартири е намаляло заради коронавируса. Хазяите предлагат договорите с условие за скорошна промяна, казват столични брокери. Константин Пандов работи в една от агенциите и казва, че пандемията може и да свали наемите, но все още не е ясно за колко време.
"Тук-там се сключва по някой договор за наем, но желанието на наемодателите е той да се актуализира след няколко месеца, защото в момента е нисък", обясни той за в. "Монитор".
"В момента се освободиха част от наетите апартаменти. Това са много хора от провинцията и не могат или не искат да се прибират сега в София, или на квартиранти, на които собствениците са отказали поне за този период да свалят наемите. Тези хора рано или късно ще се върнат", обясни още Пандов. Според него подобно е положението и в сегмента на търговските квоти.
"Голяма част от собствениците се съгласиха да оставят в имотите си наемателите дори безплатно. Само за да ги задържат. Има хазяи с едни и същи наематели от по 20 години", добави брокерът.
Председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Добромир Ганев каза в ефира на БНР, че немалко наематели вече са влезли в преговори със своите наемодатели за определени облекчения поне в периода на извънредното положение. Според Ганев никой не знае какво ще е бъдещето на имотния пазар.
Трудно е да се прогнозира и какво ще се случи с цените на наемите. Според него прогнози могат да се правят само за много къси срокове, за по няколко седмици напред. Очаква се наемите да паднат и защото на пазара има много свободни жилища. Повечето собственици вероятно притиснати от кризата ще ги обзаведат и ще ги предложат на пазара, прогнозира той.
"Освен това хората, които сега ще отложат покупката на жилища, вероятно ще останат на наемния пазар или ще се включат в него".
По думите на Ганев отлагането е и заради ограниченията на банките и повишените критерии заради несигурната обстановка. "Част от хората, загубили работата си или са с намалени заплати, вероятно ще се върнат в родните места, за да ползват собствените си жилища", смята още той.
Добромир Ганев припомни, че най-сигурното предпазване от този риск е да се избере сериозна агенция или брокер.
"НСНИ ще пусне упътвания как да си изберем агенция на пазара на имоти. Важното е да не се избира по случаен принцип, а да се направи проучване и да се потърсят съвети от други хора. Другата седмица се очаква да започне работа доброволен сайт на сдружението, където ще могат да се запишат всички работещи брокери", каза председателят на НСНИ.
Коментари