Варна
fallback
Икономика
09:53 | 16 февруари 2015
Обновен: 22:56 | 4 ноември 2024

Муравей Радев към Искров: Иване, иди си!

Новият дълг за следващите 3 години ще е 5,3 млрд. лв., обясни бившият финансов министър

По материала работи: Лиляна Трънкова

Човешки се обръщам към управителя на БНБ Искров - Иване, иди си", каза в студиото на ТV7 Муравей Радев. "Иди си, защото пречиш, пречиш на цялата страна – и на банковата система, и на България пречиш", добави бившият финансов министър. Той определи като сложно финансовото положение на държавата. Според неговите пресмятания, държавният дълг на България ще се увеличи с 5,3 млрд. лв. Това е числото. Не другите милиарди, които се размахват.

"В началото на 2014 г. дългът е 22 млрд. лв. След 3 години ще е 27,3 млрд. лв. - след изтеглянето на новите заеми и връщането на старите. Тези 5,3 млрд. лв. са 4% от Брутния вътрешен продукт (БВП) - цифром и словом", обясни Радев.

Той поясни още, че 12 млрд. лв. от тези 16 млрд. лв., които трябва да се изтеглят през следващите 3 години, са за плащане на стар дълг. "Останалите 4 млрд. лв. финансират бюджетния дефицит", добави Муравей Радев.

Бившият финансов министър е категоричен, че сега е добър момент България да излезе на външните пазари. "Всички го знаят, че е така – лихвеното равнище е толкова ниско, че е изгодно да се вземе външен дълг", поясни Радев.

"Проблемът е, че много хора се упражняват на тази тема без да разбират. Има такива, които знаят материята, но спекулират, което не е добре за България", категоричен е Муравей Радев.

Той припомни, че дългът може да не се увеличава и да се намалява. "Но бюджетът трябва да е балансиран и дефицитът трябва да е 0 – колкото имаш, толкова харчиш. А депутатите гласуват висок дефицит и като дойде време да се погасява с нов дълг започват да се вайкат", припомни финансовият министър в кабинета "Костов".

По думите му, за да е балансиран бюджетът трябва да заработи икономиката. Неефективното харчене на бюджетните средства също е проблем.

Автор на статията:
Лиляна Трънкова
0 коментара
fallback
fallback