Единадесетото издание на Черноморския туристически форум, който се организира от Варненската туристическа камара заедно с Министерството на туризма и Община Варна, стартира днес в хотел „Астор Гарден“ в курорта „Св. Св. Константин и Елена“. Темата на форума през тази година е „Черноморският регион – дестинация за устойчиви местни и транснационални туристически продукти“. Във форума участват две посолства – на Азербайджан и Южна Африка, 14 висши учебни заведения у нас, 15 български общини, представители на туроператорски компании, авиопревозвачи, ресторантьори, хотелиери.
„Оценихме, че Черно море и България като част от региона на черноморското крайбрежие, откъдето идват над 70% от приходите на туризма, е много важен сектор, който трябва да бъде подробно изследван и да има действия с партньорите ни от близките страни. Знаете, че имаше срещи през лятото на тема кулинарни изкуства и умения, като една от презентациите на този форум ще бъде също на тази тема. Оценяваме това, че България, Турция, Грузия, Русия, Украйна и Румъния са държави, които притежават богато културно наследство. Всичко онова, което този регион може да предлага е изключително важно. Разбира се, нужна е една спокойна атмосфера в нашия регион. Надяваме се, че това ще го има“, коментира председателят на Варненската туристическа камара Жельо Душев.
Той засегна и темата с липсата на круизи в региона през последните години, което се дължи именно на влошената геополитическа обстановка. „Назад във времето Варна, „Златни пясъци“, „Албена“ популяризираха пътувания до Одеса, Ялта, Истанбул. Круизи в Черно море, които се радваха на голяма популярност. За да се възстанови това е нужна спокойна, мирна обстановка в региона. През последните години дойдоха само няколко круиза във Варненския залив, което е крайно недостатъчно. Навремето имаше по над 30“, каза още Душев.
Председателят на Варненската туристическа камара беше категоричен, че за развитието на региона е нужно и създаването на общ Балкански маршрут. „Все още нямаме общ туристически маршрут със съседните ни държави, каквито маршрути има в Западна Европа. Вероятно това ще бъде едно от нещата, за които впоследствие ще се погрижим“, заяви също Душев.
Той коментира, че въпреки неблагоприятните метеорологични условия в началото, сезонът е бил успешен за родния туризъм. Имало е обаче и трудности, като липсата на кадри например. Трябвало да се подобри и обслужването. „Нужно е също по-голямо разнообразие на предлаганите туристически пакети. Световната туристическа организация ни е съветвала да имаме не само ол инклузив в храненето, а ол инклузив и по отношение на културно-исторически, природни и други направления. Това при нас още не е станало. Това е пътят, по който ние можем да удължим туристическия сезон“, допълни Жельо Душев.
Никола Димитров