IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Новина на деня
13:39 | 20 март 2014
Обновен: 03:51 | 6 октомври 2024

Строят паркове по покриви на детски градини и училища

Строят паркове по покриви на детски градини и училища

По материала работи: Златина Добрева
Строят паркове по покриви на детски градини и училища

Да се изградят зелени градини с растителност върху покривите на общинските детски градини и училища. Тази идея бе представена в Областния информационен център.
Инициативата с име „Зелени покриви - здрав град“ е на Николай Малев, Елена Германова и Георги Христов. Тримата ще се борят да спечелят европейски пари, с които да осъществят идеята си.
С градините по покривите искаме да покажем на децата в забавачниците как да се грижат за растенията. След това малките да приложат наученото в домовете си, каза Николай Малев. Според него по този начин малчуганите ще имат добро отношение към природата и ще я опазват.
Втората идея на Малев е използваната вода в детските градини да не отива в канализацията, а за поливане на растителността по покривите.
Представители на община Варна обаче изразиха опасение как ще се извърши изграждането на парковете по покривите. Ние сме готови и способни да представим добри практики в това отношение, успокои ги Николай Малев.
Другата идея, която ще се бори за евросредства, е на 62-годишния варненец Веселин Великов. Мъжът предлага да се изградят инсталации, които да превръщат битовите отпадъци на Варна в дизел и бензин. Руски учени, според Великов, са разработили технологията. Една подобна инсталация струвала близо милион долара, но те се изплащали за три години. Инсталацията открива и нови работни места, гарантира Великов. Според него след обработване на отпадъците и получаване на горивото оставал отпаден продукт - пепел. Тя може да се ползва в селското стопанство, добави Веселин Великов.
Георги Костов пък предложи да се направи „Зелена поща“ - из града да бъдат разпръснати кутии, в които да се събират нежелани хартиени брошури и флайери. После те ще отиват за рециклиране.
Друга интересна идея е тази на Антони Атанасов. Той иска да се монтират LED екрани на пешеходни пътеки и места с повишена опасност за пешеходците. На екрана ще бъде „прожектирана“ пешеходна пътека и така шофьорите ще виждат отдалеко, че трябва да намалят скоростта и да спрат.
Деян Михайлов

Коментари

Новини Варна