Комари атакуваха Варна след дъждовете, алармираха читатели. Гадинките ни държат под обсада и нощем, оплакаха се те.
Увеличението на популацията е нормално за сезона с оглед на дъждовното лято, обясни Антоанета Тончева, управител на общинското ДДД дружество. Във връзка с това обработваме постоянно общественозначимите места. В сряда имаше пръскания в Морската градина, в четвъртък – в районите „Младост“ и „Владиславово“. Поредна обработка бе извършена и в „Аспарухово“. Чакаме малко да поизсъхне и извършваме третиранията, добави Тончева. Дезинсекциите се провеждат по методите на топлия и студен аерозол, при които се използва специализирана техника.
Проблемите с комарите идват от малки безстопанствени места, където локвите още не са изсъхнали. Дори забравена кофа с вода може да се превърне в сериозен развъдник, каза още шефката на общинската ДДД фирма. Тя посъветва гражданите да се снабдят с репеленти (отблъскващи препарати) от аптеките и да подават сигнали до общината при нашествие а хапещите насекоми в кварталите на града.
В България има 39 вида кръвосмучещи комари.
От тях във Варненска област са установени 22 - 3 маларийни и 19 немаларийни. Според данните от РЗИ в нашия регион има над 130 основни биотопа (развъдници) на комари. Рискови по отношение на инфекциите, пренасяни от тях, са курортните комплекси „Златни пясъци“, „Камчия“ и Шкорпиловци, местностите Черноморец и Фичоза, Морската градина, Аспаруховския парк, деретата във Варна, блатата около Казашко, Езерово, Страшимирово, Разделна, Белослав и Фериботен комплекс, лонгозните гори по поречието на река Камчия в близост до селата Старо и Ново Оряхово, Пчелник, Венелин, Горни Чифлик, Гроздево и Цонево, около язовирите – „Николаевка“, „Аспарухово“ и други.
Особено важно е в тях борбата с комарите да се води в подходящото време и с оптимален подбор на ларвицидни и имагоцидни методи и биоциди.
За биотопите се поддържа картотека с досиетата им, съдържащи данни за водоизточниците, землищата и залетите площи в декари. Те подлежат на ежегоден контрол, тъй като съществува риск комарите да пренесат различни трески, особено малария.
Тези насекоми са особено чувствителни спрямо температурните колебания. Развитието им започва при средно месечни температури около 20 градуса.
СТАВРИ ТАРГОВ