Децата прекарват онлайн над 30 часа седмично, показват данни, цитирани от просветното министерство по повод първия по рода си интерактивен урок по киберхигиена, който днес ведомството ще представи съвместно с Държавната агенция за е-управление."Анонимността и липсата на цензура в интернет могат да бъдат много опасни за децата", посочват от МОН. Ако условно денят за децата е от около 14 часа (т.е. 98 часа на седмица), то излиза, че времето пред компютрите заема почти една трета от деня им. Според данните на министерството 75 на сто от децата са склонни да споделят лична информация. Близо 90% от сексуалните предложения към деца са отправени в онлайн среда, като едва 25% от младите споделят със своите родители.
Затова и урокът, предназначен за ученици от 1-ви до 12-и клас, ще съдържа кратка теория, видеосъдържание и интерактивни упражнения, подготвени от екип на Държавна агенция "Електронно управление" съвместно с МОН, за усвояване на основни понятия и практики за сигурно и безопасно поведение в онлайн среда при ползване на интернет.
Занятието е част от материалите, разпространявани от ДАЕУ, в рамките на Националната кампания за киберхигиена, която се проведе по време на българското председателство на Съвета на ЕС и е одобрен от просветното министерство за избирателно включване в учебната програма на училищата в страната от учебната 2018/19 г. По време на него ще бъдат представени Наръчник и методология, предназначени за преподавателите, практически съвети към родителите за повишаване на киберкултурата на подрастващите, както и тестове за проверка на навиците за киберхигиена на учениците.
segabg.com
Четете още: Ритуал от XV век до днес - индонезийци с дарове за вулкан
Коментари