Университетски очен лазерен център за роговична хирургия отвори врати в Специализираната болница по очни болести за активно лечение – Варна.
Официалното откриване бе на 24 януари с тържествена церемония, водосвет и демонстрации на новото медицинско оборудване от последно поколение – два лазера - ексимерен и фемтосекунден, които са част от внедрената в Очна болница интегрирана рефрактивна станция MEL 700.
Високоспециализираната лазерна техника е поредната успешна инвестиция на МУ-Варна в обновяването на Очна болница с медицинска апаратура на световно ниво. Лентата на Университетския очен лазерен център прерязаха ректорът на МУ - Варна, проф. д-р Светослав Георгиев и управителят на СБОБАЛ – Варна проф. д-р Христина Групчева.
Проф. Групчева направи демонстрации на новата апаратура на Университетския очен лазерен център. Според специалистите това е първата подобна комбинация в България от високоспециализирана медицинска техника за корекция на зрението. Офталмолозите могат да работят с една напълно автоматизирана лазерна система и да прилагат най-новите и модерни методи за лечение на очни заболявания.
Хирургичните интервенции с двата лазера ще позволят провеждането на максимално ефективно лечение и бързо възстановяване на множество пациенти от Североизточна България.
Медицинската техника има възможности за премахване на различни видове късогледство, далекогледство, астигматизъм и възрастово далекогледство, за фототерапевтични и естетични процедури. С нея могат да се лекуват пациенти със заболяването кератоконус, както и нуждаещи се от роговична трансплантация.
С новата апаратура вече успешно са оперирани и първите пациенти, подчерта управителят на СБОБАЛ – Варна. Освен за хирургични интервенции, лазерната система ще се използва за научно-изследователската и развойна дейност, както и за обучение на студенти, специализанти и докторанти на МУ-Варна.
Коментари