Снимка архив
Днес отбелязваме 109 години от първата българска морска победа в съвременната ни история – торпилирането на турския крайцер „Хамидие” от българския торпедоносец „Дръзки”. В разгара на Балканската война - на 8 ноември или 21 ноември по нов стил, тя на практика води до спасяването на Варна от нападенията на османски флот.
В нощта на 8 ноември торпедоносецът „Дръзки” под командването на мичман I ранг Георги Купов поразява с торпедото си 40 пъти по-големия брониран крайцер „Хамидие”.
"Дръзки", или по-скоро табелката с името му, тръбата и още няколко елемента от оригиналния кораб пък оцеляват по чудо и днес са монтирани на еднотипния торпедоносец "Строги" и също може да се види - във Военноморския музей.
До там се стига, защото на 15 октомври 1942 г. поради неправилно съхранение на барут на борда на "Дръзки" става взрив и торпедоносецът потъва на кея във Варна.
През 1950 година е бракуван и разоръжен, след което е използван за плаваща мишена. След няколко години във връзка с наближаващата 45-годишнина от торпилирането на "Хамидие" се ражда идеята корабът да бъде превърнат в музей, а някой се сеща и, че на него е служил поета Никола Вапцаров.
Като кораб-музей "Дръзки" е открит на 21 ноември 1957 г. в присъствието на о.з. кап. I ранг Георги Купов, командир на "Дръзки" в онази нощ, припомня радио Варна.