Варна 13°
fallback
Общество
13:55 | 23 юли 2020
Обновен: 23:30 | 27 октомври 2024

78 години след разстрела: почетоха паметта на Вапцаров във Варна

Венци и цветя бяха положени пред паметника на поета в двора на Висшето военноморско училище

По материала работи: Слав Велев

Паметта на големия поет-революционер Никола Вапцаров бе почетена днес, когато се отбелязват 78 години от разстрела му. Венци и цветя бяха положени пред паметника на поета в двора на Висшето военноморско училище от Тодор Иванов, зам.-кмет на Община, от началника на щаба на ВМС кап. I ранг Камен Кукурова, от представители на областната администрация, неправителствени организации, граждани. Слово по случай гибелта произнесе флотилен адмирал проф. Боян Медникаров, началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, домакин на проявата.

 

Никола Йонков Вапцаров е роден на 7 декември през 1909 година в град Банско. Поета завършва гимназията в град Разлог, след това по настояване на баща си се записва в Морското машинно училище във Варна (1926-1932), по-късно наречено на негово име. Практиката си изкарва първо на кораба „Дръзки”, а след това и на кораба „Бургас”, с който посещава Цариград, Фамагуста, Александрия, Бейрут, Порт Саид и Хайфа. По това време се запознава с идеите на комунистическото движение и става техен последовател.

 

През 1939 година подготвя единствената си стихосбирка „Моторни песни”, изляза от печат 1940г. Публикува и други стихотворения, както и разкази, и драма, но те нямат същия успех като поезията му. Същата година се включва активно в т.нар. Соболева акция и събира подписи в нейна подкрепа из Пиринска Македония. Соболевата акция има за цел да накара правителството на България да предостави бази на СССР във Варна и Бургас. Заради тази си дейност, Никола Вапцаров е арестуван, съден и интегриран в Годеч.

 

Вапцаров сътрудничи на нелегалната тогава Българска комунистическа партия и е активен антифашист. През 1942 г. той е осъден на смърт за антидържавна дейност на страната на антихитлеристката коалиция. Посмъртно е амнистиран.

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback