Варна °
fallback
Общество
15:17 | 11 март 2020
Обновен: 22:39 | 24 април 2025

Топимунолог: Можем да се справим с COVID 19 със самодисциплина и добра хигиена

Предпазните маски са от полза само на носителите на вируса

По материала работи: Ставри Таргов

Можем да се справим със заплахата от COVID 19 със самодисциплина, добра хигиена и самоконтрол. Това съобщи в сутрешния блок на тв „Черно море“ с водещ Иван Барбов проф. д-р Красимир Методиев, имунолог, микробиолог и експерт по биотероризъм.

 

Той посочи, че предпазните маски вършат работа само на хора носители на вируса, но не са надеждна бариера за останалите.

 

Според него всяка епидемия има своя пик, след което настъпва и големият спад. Преди 3 месеца например, в Китай е имало десетки хиляди заразени, от тях в момента са останали стотици.

 

Подобни явления са наблюдавани през вековете с чумата, вариолата, СПИН. Както и при ХИВ, човек може да е носител с години на новия коронавирус, но да не се разболее, ако имунната му система е силна. Ниският имунитет отваря вратите за всякакви инфекции, напомни имунологът.

 

Той сподели, че през 1981 г. отново в Китай, близо до Ухан е бил открит модифициран щам на новия коронавирус, вероятно „изтърван“ от една от секретните лаборатории по вирусология. В случая обаче не е станало ясно дали е ставало дума за ново биоръжие или проучване на активността на щама в нормална среда.  

 

Според проф. Методиев е погрешно усилията за профилактика у нас да се насочват предимно към възрастните хора. В такива ситуации трябва да се търси винаги балансът, смята специалистът.

 

Според него заплахата за разпространение на коронавируса може да дойде главно от тълпите бежанци по границите, идващи по суша и море. Причината е, че никой не контролира здравословното им състояние. Спрямо тях всяка страна трябва да наложи рестриктивни мерки, за да се предпази от заразата, смята проф. Методиев.

 

Според него затоплянето на времето няма да спре разпространението на COVID 19. Този вирус обаче не е толкова бързо изменчив както на ХИВ и ваксина може да бъде създадена. С изпитванията това може да стане най-рано в началото на следващата година, обобщи професорът.

 

Ставри Таргов

 

Още по темата   "Щрихи от утрото" (11.03.2020) - COVID-19 – митове и факти!  

 

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback