Върховният административен съд на Република България взе окончателно решение, с което се пускат автомобилите в част от Морската градина на Варна. Производството е по реда на чл. 229 и сл. във връзка с чл. 166, ал. 4 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Образувано е по частна жалба на кмета на община Варна против определение от 29.01.2020 г. по адм. дело № 118/2020 г. по описа на Върховния административен съд. С това се потвърждава определение от 29.01.2020 година, според което до приключване на на производството с влязъл в сила съдебен акт, нарежда да се прекратят действията по осъществяване на контрол за спазване на забраната за движение на МПС на територията на м. „Салтанат” във Варна. Това стана ясно от съобщение, за хода на делото, изпратено от Административен съд Варна.
Производството е образувано в частта, в която е спряно действието на одобрения със заповед № 4966 от 27.11.2019 г. на същия административен орган окончателен проект за актуализация на „Генерален план за организация на движението на територията на община Варна“ в графичната част, която предвижда поставяне на бариери на два входа от бул. „Княз Борис I“ и поставяне на забранителни пътни знаци В2, забраняващи влизането моторни превозни средства в двете посоки, до приключване на производството по делото с влязъл в сила акт и в частта, в която е спряно действието на утвърдените със заповед № 4970 от 27.11.2019 г. на същия административен орган правила за достъп на територията на Приморски парк в частта за местността „Салтанат“ до приключване на производството по делото с влязъл в сила акт. Настоящата инстанция приема, че частната жалба е против определението в посочените части с оглед изложените от частния жалбоподател съображения, както и поради факта, че частният жалбоподател няма правен интерес от оспорване на съдебния акт в частта, в която искането за спиране е отхвърлено.
Жалбоподателят поддържа, че определението в оспорените части е неправилно, тъй като не са налице основания за спиране на действието на двете заповеди. Твърди, че не са ангажирани доказателства за настъпване на значителни или трудно поправими вреди за "Варна пропърти" ЕООД, доводите за негативно засягане на правната сфера на трети лица са ирелевантни, а изводите на съда за наличие на основания за спиране – не са мотивирани. Излага съображения и за правния характер на административните актове. Моли определението в оспорените части да бъде отменено. Претендира и присъждане на направените разноски, както и юрисконсултско възнаграждение. Ответникът „Варна пропърти“ ЕООД, гр. София оспорва частната жалба и моли определението в оспорените части да бъде оставено в сила. Като взе предвид изложеното в частната жалба и данните по делото Върховният административен съд, петчленен състав, констатира следното:
Производството пред тричленен състав на Върховния административен съд е образувано по жалба на „Варна пропърти“ ЕООД, ответник по частната жалба, против заповед № 4966 от 27.11.2019 г. на кмета на община Варна, с която е одобрен окончателен проект за актуализация на „Генерален план за организация на движението на територията на община Варна“ и издадената въз основа на този акт заповед № 4970 от 27.11.2019 г. на същия административен орган, с която са утвърдени правила за достъп на територията на Приморски парк. С жалбата е направено искане за спиране на действието на двата акта. Изложени са съображения, че заповедите засягат негативно правната сфера на дружеството, тъй като ограничават достъпа и ползването на собствените му имоти и места за паркиране.
Посочено е, че актовете забраняват достъпа на собствениците до обекти и сгради, разрешени за строителство, както и достъпа на наематели, работници, ползватели и държатели на имоти до изградените жилищни и търговски обекти, заведения за обществено хранене и обекти, предоставящи обществени услуги. Съобразявайки изложеното в жалбата, съдът приема, че искането за спиране е основателно и с определението в частите, предмет на оспорване, спира действието на одобрения със заповед № 4966 от 27.11.2019 г. на кмета на община Варна окончателен проект за актуализация на „Генерален план за организация на движението на територията на община Варна“ в графичната част, която предвижда поставяне на бариери на два входа от бул. „Княз Борис I“ и поставяне на забранителни пътни знаци В2, забраняващи влизането моторни превозни средства в двете посоки и действието на утвърдените със заповед № 4970 от 27.11.2019 г. на същия административен орган правила за достъп на територията „Приморски парк“ в частта за местността „Салтанат“ до приключване на съдебното производство.
Съобразявайки изложеното в жалбата, съдът приема, че искането за спиране е основателно и с определението в частите, предмет на оспорване, спира действието на одобрения със заповед № 4966 от 27.11.2019 г. на кмета на община Варна окончателен проект за актуализация на „Генерален план за организация на движението на територията на община Варна“ в графичната част, която предвижда поставяне на бариери на два входа от бул. „Княз Борис I“ и поставяне на забранителни пътни знаци В2, забраняващи влизането моторни превозни средства в двете посоки и действието на утвърдените със заповед № 4970 от 27.11.2019 г. на същия административен орган правила за достъп на територията „Приморски парк“ в частта за местността „Салтанат“ до приключване на съдебното производство. По тези съображения Върховният административен съд, петчленен състав,
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ В СИЛА определение от 29.01.2020 г. по адм. дело № 118/2020 г. на Върховния административен съд, седмо отделение, в частите, в които е спряно действието на заповед № 4966 от 27.11.2019 г. и на заповед № 4970 от 27.11.2019 г., издадени от кмета на община Варна, до приключване на производството по делото с влязъл в сила акт.
Определението е окончателно.
Бездомници запалиха къща в центъра на Варна (СНИМКИ и ВИДЕО)
Коментари