Варненски младежи с увреждания участваха в „Улицата на Готвачите по български“, което се проведе от 29 февруари до 3 март в Mорската градина. Четиридневното празненство бе съпроводено от богата празнична програма, забавления за малки и големи, авторска храна и много кулинарни изненади. Социалното предприятие към сдружение „Няма невъзможни неща“ бе гост-участник. Нашите младежи участваха с шатра, на която предлагаха фреш сокове от моркови и ябълки, сподели неговият председател Диана Настева. От една страна с участието си младите хора се почувстваха значими и полезни, от друга страна гражданите виждат, че тези момичета и момчета могат да работят и техният труд може да бъде използван подобаващо. Те участваха и с начинанието си „Градинка в чашка“, което всъщност е грижа за насаждения – декоративни тревички, босилек и цветя. Някои от тях бяха изработили картички, които изложиха на „Улицата на Готвачите по български“.
Прави впечатление, че срещаме все повече подкрепа и се радваме на партньорството на Детския кът, както и това, че гражданите като цяло гледат положително на това, че младежи с увреждания се включват с труда и ентусиазма си в живота. Сдружение "Няма невъзможни неща" работи от около пет години с младежи с ментални затруднения и увреждания. Около 20 от тях, на възраст от 15 до 35 г. се събират 2-3 пъти седмично се занимават с практически занятия, научават се на домакински умения, общуват помежду си и усвояват правила за контакт с хората. По време на тези срещи те се научават да не бъдат прекалено доверчиви, да разграничават „малко приятел“ от „много приятел“, включват се с желание в озеленителни занимания, приучават се на труд и точност. Това са младежи, които по принцип трудно се справят с живота, семействата им са в относителна социална изолация. Освен, че предприятието помага на самите младежи, другото важно обстоятелство като равносметка е, че родителите им разбират, че ако отрано децата им се приучат на труд, те имат шанс да се справят с живота по-успешно.
Има тенденция обществото ни да се отваря към тези хора, има все повече дарителски кампании – и за тях, и с участието на техния труд, но следващата стъпка е същото това общество да им даде шанс да работят и да си изкарват прехраната със собствените си ръце. Имаме случаи на успешно адаптирали се младежи. Една от девойките, с които работихме е на 32 г. и в момента работи като преводач от английски и немски език. В какво могат да бъдат полезни тези младежи? В подготовката за кетъринг по време на събития, в озеленяване, подвързване, ламиниране, оформяне на папки и брошури, като помощник готвачи. Похвално е, че все повече бизнесът се отваря към хора с увреждания и започва да ги включва“, допълни още Настева.
Ели Маринова
Снимки авторът и организаторите
Коментари