Варна 10°
fallback
Общество
16:54 | 23 февруари 2015
Обновен: 07:51 | 6 ноември 2024

Задължителната забавачка за 4-годишните пак на дневен ред

Патриотичният фронт ще внесе утре в НС предложение за нея

По материала работи: Лиляна Трънкова

Мнозинството в парламента отново ще обсъжда отпадналата уж идея за задължително посещение на детска градина от 4-годишна възраст. Патриотичният фронт ще внесе искането между първо и второ четене в закона за предучилищното и училищното образование, стана ясно от изказване на депутата Милен Михов във Велико Търново.

Посещението на детска градина задължително от 4-годишна възраст бе идея на ГЕРБ. По време на първото управление на партията предложението бе записано в проекта за училищно и предучилищно възпитание и дори бе прието на второ четене. Заради оставката на кабинета „Борисов 1” обаче целият закон не можа да бъде приет и новата мярка не влезе в сила.

Докато течаха дебатите по него обаче, текстът за задължителната забавачка срещна сериозен отпор от страна на родителските организации. Затова ГЕРБ се отказа да внася преложението в сегашния вариант на закона. Това обаче са решили да направят от Патриотичния фронт.

Патриотите са приготвили общо 155 поправки в проекта, който бе внесен от ГЕРБ и бе приет на първо четене в парламента, съобщи БТА. Сред измененията, предлагани от ПФ, освен задължителната забавачка за 4-годишните, е и въвеждане на четиригодишен мандат за директорите на училищата.

Патриотичният фронт настоява и в закона да се запише одобряването на един учебник по всяка дисциплина. Формация ще внесе предложенията си в Комисията по образование утре, стана ясно от думите на Михов.

Групата на Патриотите е против държавно финансиране за частните детски градини и училища и е за запазване на помощните училища и ресурсните центрове.

В новия закон трябва да бъде дефиниран статутът на българските училища зад граница, каза депутатът.

От коалицията ще настояват до 2018 г. процентът от Брутния вътрешен продукт, отделян за сектора образование, да достигне пет на сто, а при пенсионирането си всички учители да получават като обезщетение не по-малко от десет брутни работни заплати.

Автор на статията:
Лиляна Трънкова
0 коментара
fallback
fallback