От Синдикалната федерация на служителите в МВР /СФСМВР/ посочиха, че са в готовност за протест. Представители на ръководството на федерацията критикуваха текстове от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР, който е между първо и второ четене в парламента. Според тях нито един от важните проблеми в министерството не се решава с внесения проект.
Председателят на УС на СФСМВР Валентин Попов на пресконференция в БТА посочи липса на реален социален диалог в министерството, както и недостатъчен според него дебат по промените в закона.
Попов отбеляза, че ще изчакат и ще използват контактите си, за да коригират възможното по проекта. Ако не успеят, ще излязат на протест. Нашият протест, ако той се състои, ще е ясно отношение към това, което е прието, проведохме сериозни разговори с депутати от мнозинството, които вероятно в зала ще мотивират това, което ви говорим , каза той.
Заместник-председателят на УС на СФСМВР Милован Давидов подчерта, че са били притеснени от липсата на прозрачност и дебат във връзка с промените в закона между първо и второ четене. По думите му между двете четения е "вмъкната" цялата предстояща в МВР административна реформа и в Закона за МВР е "влязъл" и Законът за държавния служител. Според Давидов рискът на еквивалентни длъжности да работят двама служители - всеки по един от двата закона, е изключително голям. Това създава социално напрежение, защото социалните компенсации в двата закона са различни, посочи Давидов.
Илия Кузманов, заместник-председател на УС на СФСМВР, коментира също, че има голяма разлика между внесения на първо четене проект и приетия от комисията за второ четене, което според него не е нормално и е изцяло нова философия.
Сред основните проблеми Кузманов посочи, че се връща текст - т. 13, който определи като дискриминационен. По тази точка според Кузманов служител може да бъде пенсиониран на 45 години без мотиви, само защото е придобил право на пенсия.
Добромир Добрев - заместник-председател на УС на СФСМВР, заяви, че не е издадена в срок подзаконовата нормативна база, която урежда спазването на Закона за МВР. Течащата в МВР реформа няма правна експертиза, няма анализ и няма да доведе до нужния ефект, смята той. Добрев постави и въпросите за извънредния труд, както и за натоварването на граничните полицаи. Откроени бяха също проблеми в ГД "Пожарна безопасност и защита на населението".
От СФСМВР предлагат да се състои широко обществено обсъждане с участието на политическите партии, медиите, неправителствени организации, синдикатите в МВР, по отношение на необходимите за системата реформи.
Коментари