IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Общество
11:00 | 5 август 2014
Обновен: 23:55 | 28 август 2024

Тази година добивът на мед ще бъде по-нисък

Тази година добивът на мед ще бъде по-нисък

По материала работи: Златина Добрева
Тази година добивът на мед ще бъде по-нисък

Българите ядат едва 700 грама от деликатеса годишно
Добивът на мед през тази година ще е по-нисък в сравнение с миналата година. Това съобщи днес във Варна Валентин Атанасов от Националното сдружение „Съюз на българските пчелари“.
Засега намалението е с 50 до 60 %, каза още Атанасов. Причините за малките количества мед, които пчелите създават е в голямото роене. Студеното време след пролетта остави гладни пчелите, нямаше достатъчно нектар за тях. По тази причина започна масово роене сред насекомите, а това намалява количеството на произведения от тях мед, каза пчеларят от Варна Николай Матеев.
Той допълни, че се е провалила пашата на рапица и акация. Пчелите са „хванали“ малко от липа, въпреки че и за цъфтежа на това дърво сезонът е бил слаб. 14 000 тона мед са произвели българските пчелари през миналата година. Близо 70 % от количествата са отишли за износ в Германия, Гърция и Полша, разкри Валентин Атанасов.
Според експерти, на запад изкупуват нашия мед, за да го добавят към техния като подобрител, тъй като там еликсирът не е толкова качествен.
Българите ядат малко мед, което не е добре. На нашенеца се падат по-малко от 700 грама консумиран мед за година, докато един германец например изяжда по 7 килограма мед за 12 месеца, каза Атанасов.
Допреди 10 години 60% от пчеларите разполагаха с 5 до 9 кошера, днес пчелните семейства се увеличават. През 2012 година у нас вече има 526 000 пчелни семейства, а 30 % от производителите разполагат с над 50 кошера, разкри Валентин Атанасов.
Увеличението на семействата се дължи на европейските програми, които финансират производителите. През последните години все повече млади хора започват да се занимават с пчеларство. Нужна е обаче материална база, където по-възрастните да обясняват на прохождащите си колеги как се случват нещата, категоричен е Атанасов.
Според него е нужно младите хора на живо да видят практикуване на пчеларството. Не става само с материали от интернет, смята експертът.
Деян Михайлов

Коментари

Новини Варна