„Имам роднина, която получава безплатна винетка заради ТЕЛК. От сайта на Агенцията за социално подпомагане(АСП), които я предоставят, излиза, че на автомобила на моя близък има издадена винетка. Но от bgtoll.bg става ясно, че автомобилът няма стикер. На кое да вярваме? И ако бъде спряна колата за проверка, ще бъдем ли глобени?“, пита варненец в социалните мрежи.
Няма основание за налагане на глоба, още повече, че самите винетки се издават от АПИ след подаване на заявление до нас, каза по този повод Адриана Григорова, директор на дирекция „Социално подпомагане“ във Варна. Проверка за издаден електронен стикер може да се направи на уебстраницата на АСП. Достатъчно е да се въведе ЕГН и номер на автомобила, поясни тя. Ако хората с увреждания имат проблеми с контролните органи, могат да се обърнат за съдействие и към нашите служители, добави Григорова.
Над 108 000 безплатни едногодишни електронни винетки са издадени на хора с увреждания от началото на 2019 г. За Варненска област броят им е над 6100. Стикерите се полагат на хората с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, както и на лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст. Те са за сметка на бюджета на АПИ.
Хората с увреждания могат да подадат заявлението-декларация за получаване на безплатна електронна винетка лично в дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес, с писмо чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път съгласно Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги. Там документите се обработват и одобряват в 7-дневен срок.
АСП изготвя и предоставя по електронен път чрез защитен канал на АПИ дневна заявка за издаване на безплатни годишни електронни винетки. В срок до края на работния ден, следващ деня на получаване на дневната заявка, пътната агенция издава стикера. Валидността му може да бъде проверена на сайта на АСП (http://www.asp.government.bg/proverka-na-vinetka), съобщават от АПИ.
СТАВРИ ТАРГОВ