Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е установила несъответствия и е изтеглила от българския пазар над 60 000 пакетирани стоки за 2014 г. Това стана ясно от данните, които ръководството на ДАМТН изнесе на пресконференция, на която бе представен годишния отчет от нейната дейност. Бяха представени резултатите от проверките на инспекторите във всичките 5 направления, в които оперира държавната институция.
„Изминалата година беше доста натоварена, с много тежки реформи, които бяха извършени, но и с изключителни резултати", заяви председателят на ДАМТН инж. Стефан Цанков. Той подчерта, че към Агенцията за метрология са били подадени над 4 пъти повече жалби и сигнали от граждани, в сравнение с предишната година, което говори за растящото обществено доверие към оглавяваната от него държавна структура.
Инж. Цанков посочи и куриозен случай, при който самият той е заснел залепен фалшив стикер от несъществуваща проверка на ДАМТН на една бензиностанция, което говори за това, че дори и самите проверявани вече се опитват да злоупотребяват с доверието на хората към ДАМТН.
Изминалата година е била и първата, през която са наложени актове на нехаещи за собствеността на входовете домоуправители. Техният брой е 30 само за последните 2 месеца на годината. За първи път са били отнети и права на асансьорни техници, а 105 фирми са с отнети лицензи за поддръжка - абсолютен рекорд в историята на агенцията.
Председателят на ДАМТН заяви, че агенцията е в процес на иницииране на нов проектозакон за технически надзор, при който се предвижда проверяващите инспектори да могат да запечатват сами асансьорите, които не отговарят на условията за безопасност, а нарушителите, които разлепват стикерите и пускат опасните съоръжения отново в експлоатация да носят наказателна отговорност.
„Проверените асансьори за изминалата година са 3795, при планирани 3331 бр., от които 504 са по подадени сигнали", заяви гл. секретар на ДАМТН Валентин Чиликов. Той отбеляза, че потенциално опасни са приблизително 10% от тях.
Във връзка с последните злополуки, главният секретар на ДАМТН за пореден път призова гражданите да се въздържат от самостоятелни ремонтни дейности и други нерегламентирани действия по асансьорните съоръжения, а при нужда - да се обръщат единствено и само към оторизирани компетентни лица.
Инспекторите от "Надзор на пазара" са издали 138 заповеди за спиране и изтегляне от пазара на несъответстващи продукти. Изтеглени са 7 вида играчки (193 бр.) и 52 вида електрически съоръжения.
Във връзка с изтеглените над 60 000 пакетирани продукта с разлика в грамажа от пазара директорът на ГД „Метрологичен надзор" Павлина Данаилова заяви, че това е един сериозен резултат, който е в пъти по-висок от предишни години. Тя разясни, че дейността на инспекторите е била с фокус към производителите с превантивна цел, което е довело и до намалението на несъответстващи стоки в търговската мрежа.
В друга основна дейност, с която се занимава ДАМТН, а именно контролът на качеството на течните горива, също се наблюдава сериозен напредък, който е довел до дисциплиниращ ефект на този пазар.
„Засечените горива, които не отговарят на изискванията, са 14% от всичи проверени количества, което е с около 5% повече, в сравнение с миналата година. От проверените 445 обекта, при цели 27% от тях са открити нарушения", заяви главният директор на ГД „Контрол на качествата на горивата" Васил Ненчев. "В числова стойност - от пазара са изтеглени 41 362 л. автомобилен бензин А-95Н и 185 160 л. дизелово гориво". По думите на Ненчев "към ДАМТН са били подадени общо 36 сигнала, свързани с горивата, като 20% от тях - основателни".
Гл. - секретар Валентин Чиликов подчерта и повишените приходи в агенцията, които представляват почти 200% повече от миналата година, за сметка на намаления човешки ресурс с 40 души, които са били съкратени по различни причини. Реализираната икономия пък възлиза на 150 000 лв., което, по думите му, говори за повишената ефективност в работата на цялата агенция.
Чиликов заяви, че проектът за денонощен телефон за потребителски сигнали, който бе реализиран около Коледните и Новогодишни празници е бил успешен и от средата на месец февруари ще бъде официално афиширан Единен национален номер за подаване на сигнали към ДАМТН.
Сред другите постижения на Агенцията са направените предложения за промени в 21 наредби, целящи намаляване на тежестта върху бизнеса, удълженото работно време на деловодството и въвеждането на редица електронни услуги, с които ДАМТН се стреми да стане лидер в тази област. /news.bg
Коментари