МЕЖДУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО МОРСКИ НАУКИ И ТЕХНОЛОГИИ „Black Seа 2018“ е посветена на 110 години от създаването на Териториалната организация на научно-техническите съюзи във Варна и 45-годишнината от създаването на Института по океанология.
Потънал кораб от римско време е сред най-интересните находки във водите на Черно море. Подводната археология е сред бързо развиващите се науки в световен мащаб и в България. Това съобщиха специалисти по време на 14-ото издание на международната конференция по морски науки и технологии „Black Seа 2018“.
Двудневният форум се провежда във Варна и тази година е посветен на 110 г. от създаването на Териториалната организация на научно-техническите съюзи във Варна и 45-годишнината от основаването на Института по океанология.
Десетки древни потънали кораби са открити в Черно море през последните няколко години. Това заяви ръководителят на секция „Морска геология и археология“ към Института по океанология доц. Преслав Пеев.
Черно море предлага едни от най-добрите условия в целия свят, които предотвратяват разпадането на дървения материал на древните кораби заради своите безкислородни води, поясни доц. Пеев.
По време на конференцията бяха обсъждани теми, свързани с корабостроенето и кораборемонта, морския транспорт и пристанищните дейности, океанологията, морската екология и морското образование.
Радослава Христова
Снимка: Пламен Гутинов