Варна
fallback
Общество
15:02 | 7 октомври 2018
Обновен: 04:27 | 22 ноември 2024

Обявиха наградите от архитектурния пленер за Пристанище "Варна-Изток"

Първо място се присъжда на екипа Македония/България

По материала работи: Ставри Таргов

На тържествена церемония в Дома на архитекта на 6 октомври в присъствието на специалните гости - председателя и главния секретар на САБ арх. Георги Бакалов и арх. Ваня Фурнаджиева, бяха оповестен наградите на Международния архитектурен пленер на тема "Адаптация на Пристанище „Варна – Изток“ за нови обществени пространства”.

 

Главният архитект на община Варна, арх. Виктор Бузев, патрон на събитието и председател на журито, връчи дипломите на отличените, придружени с парични награди и кратък коментар на проектите.  

 

Първо място се присъжда на екипа Македония/България в състав: Ана Урумовска, Мария Треневска, Християн Ивановски и Калина Манолова. Проектът се откроява с елегантни решения, сред които открит амфитеатър, озеленяване на съществуващите кранове  и използването им за покривни тенти на различни събития.

 

Второ място спечели екипът Турция/България в състав: Ембре Торбаглу, Кансу Йапики, Угур Челеби, Момчил Димов. Проектът, озаглавен „Crossing Walls”, впечатлява със задълбочения анализ на приемствеността между миналото, настоящето и бъдещето на зоната и оригиналните пешеходни мостове, които свързват Морската градина с Пристанище „Варна-Изток”.

 

На трето място се класира екипът Украйна/България в състав: Андрей Щербина, Евгений Коджаметов, Диана Казани, Нина Ангелова. Проектът предвижда динамични решения, сред които редизайн на съществуващите вагони и използването им като движещи се обекти с функции на ателиета, клубове, кафенета и др.

 

Четвърто място зае екипът България/София, а пето място си поделиха екип Румъния и екип България/Варна. Проектът на варненския екип под название „Porta” предвижда оригинална планировка, инспирирана от характерната градска тъкан, с пристан за яхти и огромно колело, подобно на „London Eye”, което стъпва частично в морето.

 

Нестандартните визии на младите архитекти, които по думите на арх. Бузев, са„необременени от градските легенди и фантазии”, отразяват модерното мислене на XXI век. Те могат да се включат в бъдещ Международен конкурс за адаптация и развитие на „Пристанище „Варна-Изток” с обществени, търговски, културни, спортни, развлекателни и рекреативни функции като част от новия градски център.

 

В края на церемонията председателят на САБ арх. Георги Бакалов даде висока оценка за работата на пленера и по повод Международния ден на архитектурата връчи на председателя на Дружество Варна, арх. Димитър Стефанов, „Златен капител”. Най-високото отличие на съюза се дава на на варненското дружество за разработването на тематичния брой на сп. „Архитектура”, посветен на архитектурно-градоустройствените проблемите на Варна.

 

Черно море

 

 

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback