Двама студенти от Варна триумфираха в конкурс на Европейската космическа агенция след като разработиха мащабен проект за космическо летище. Той беше отличен в конкуренцията на повече от 200 екипа от цял свят, а финалът на състезанието, в което българи участват за първи път, се проведе в аерокосмическия център в Париж.
Светослав Георгиев и Елена Христова от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ работят върху своя проект 6 месеца. Създават комплекс с два летищни центъра. „Първият е за хоризонтално излитане на космолети – модифицирани самолети с възможности да достигнат до 100 км височина, а вторият е за вертикално излитане на ракети с отделна капсула за пасажери“, обясни Светослав Георгиев.
Комплексът, разработен от студентите, разполага с всичко необходимо за развиване на космически туризъм. Има тренировъчен център, обсерватория, музей, хотелска и търговска част. Проектът предвижда да се обслужва от автоматизирани метро и бус линия, които са с изкуствен интелект. „Аз през цялото време се мъчех да свия рамките на това, което правят, защото наистина е много мащабно, а те през цялото време чупеха тези граници. Прекрасно е, че ги счупиха толкова красиво и толкова интересно за да направят нещо, което може да се реализира много бързо и което ще бъде много полезно за цялото общество на планетата. В края на краищата нашия път е нагоре“, сподели доц. д-р Веселка Радева, ръководител на проекта.
Награди в конкурса получават само 5 екипа. Българите са отличени за най-добра идея, презентация и визия на проекта. „Този конкурс се организира от Европейската космическа агенция и най-големите частни космически агенции на планетата, които отиват там, разглеждат проектите и търсят ноу-хау, търсят идеи. Правят предложения и коментари, задават въпроси. Успехът е много голям, защото към проекта на студентите е проявен интерес от такива големи частни космически агенции, които са били впечатлени от размаха на идеята, от обмислеността на всеки един детайл. Всяка зона е много добре описана, много добре обяснена“, разказва още доц. Радева.
Това дава надежди, че някой ден проектът на студентите може наистина да бъде реализиран някъде по света. „Космическият туризъм е много бързо развиващ се отрасъл. Засега само най-богатите хора на планетата и най-големите космически агенции дръзват и правят конкретни планове за това да създадат първия космически хотел в космоса, който вероятно ще заработи до 5-10 години. Разбира се билетчето до там ще е малко скъпичко, в порядъка на 250 000 евро, но все пак това е една мечта, която много хора ще могат да осъществят“, допълва доц. Радева.
Светослав и Елена сега планират да доразвият проекта си, като го направят приложим конкретно за територията на България. „Все още търсим реална локация. Нашата идея е половината от комплекса, този за вертикално излитане, да е на платформа в Черно море, с което ще спечелим доста плюсове – естествената способност на големия воден басейн да охлади всички системи, както и да поеме вибрациите и шума от самото изстрелване. Освен това при евентуална авария самото съоръжение да може да се приводни в морето, далеч от градове и села“, обяснява Светослав Георгиев.
Никола Димитров
Коментари