Варна °
fallback
Общество
12:28 | 2 юли 2018
Обновен: 08:09 | 29 април 2025

В УМБАЛ „Света Марина“ във Варна спасиха полски турист от удавяне

Ако станете свидетел на инцидент в морето, търсете веднага помощ, не решавайте проблема сам, съветват специалистите

По материала работи: Ставри Таргов

Полски турист бе върнат към живот в реанимацията на УМБАЛ „Света Марина“ във Варна след давене в морето. Това съобщи проф. д-р Вилиян Платиканов, началник на клиниката по анестезиология и интензивно лечение в университетската болница в предаване на тв „Черно море“ „Да бъдем здрави“ с водещ д-р Иван Иванов. Пациентът бе стабилизиран много бързо и продължи почивката си у нас, добави той.

 

Ако искате да имате незабравимо и щастливо лято на море, трябва да спазвате няколко прости правила, каза още проф. д-р Платиканов. Първото е да се ползват само охраняеми плажове и да се съблюдават препоръките на водните спасители.

 

Много важна е флаговата сигнализация за къпане във водата, която е на принципа на светофарната уредба. Втората група правила е свързана със собственото поведение на летовника – да не влиза в морето няколко часа след нахранване, да не употребява алкохол и да се къпе само в ограничената от шамандурите зона. Всеки, който идва на почивка, се чувства малко по-лежерно и с принизено чувство за отговорност, което може да му изиграе лоша шега.

 

Ако станем свидетели на инцидент в морето, трябва да потърсим незабавно специализирания персонал – водни спасители или плажни медици, посъветва анестезиологът. Терминът – Call for help(Обади се за помощ!) е сред основните европейски правила при подобни ситуации.

 

Преди година-две имаше немалко случаи, при които хората тръгваха да помагат сами и в крайна сметка резултатът бе двойно трагичен, припомни проф. Платиканов.

 

Той посочи още, че през лятото т.нар. неводни инциденти са много повече от водните. Става дума най-вече за хора с хронични заболявания, хипертония и други, които по-лесно стават жертви на топлинен удар на плажа. Във връзка с това те трябва да избягват продължителното излагане на силни слънчеви лъчи. Същото се отнася и за децата.

 

Симптомите на топлинния удар са унесеност, главоболие, позиви за повръщане, гърчове. Опасното е, че може да се стигне да изпадане в безсъзнание или кома. При подобни ситуации пострадалият следва да се изведе веднага на сянка, да се облее с хладка вода и да се потърси специализирана помощ, припомни проф. д-р Вилиян Платиканов.

 

Ставри Таргов

 

Още по темата  "Да бъдем здрави с д-р Иванов" на 29 юни

 

Автор на статията:
Ставри Таргов
0 коментара
fallback
fallback