IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Общество
16:02 | 15 декември 2014
Обновен: 10:49 | 21 октомври 2024

Изграждаме регионална система за управление на отпадъците

Системата ще обслужва Варна, Аксаково и Белослав

По материала работи: Деян Михайлов
Изграждаме регионална система за управление на отпадъците

Първа копка за изграждане на регионална система за управление на отпадъците направиха вчера кметът на Варна Иван Портних и колегите му от Аксаково и Белослав – Атанас Стоилов и Живко Петров, и областният управител Стоян Пасев.

Общата стойност на инвестицията е 34,4 милиона лв. От тях безвъзмездната финансова помощ е 26,9 млн. лв, собственият принос на трите общини е 7,4 млн. лв., от които 93,8 % на община Варна. Системата ще обслужва Варна, Аксаково и Белослав.

Изграждането на първа клетка от регионалното депо във Въглен с площ от 52,715 дка, капацитет 577 хил. куб. м. или 401 944 тона отпадъци трябва да стане до края на октомври 2015 г., като периодът на експлоатация е 5 години. Изпълнението на договора за безвъзмездно финансиране е до 31 март 2016 г.

Едновременно с това ще бъдат изградени инсталации за компостиране на зелени отпадъци и за рециклиране на строителни отпадъци, пречиствателна станция за отпадни води, контейнер за временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата, депо за инертни материали – I етап, прилежаща инфраструктура.

Това е много важен проект за региона, защото с реализацията му ще бъде решен трайно проблемът с депонирането на отпадъци. Благодаря на г-н Стоилов, на екипа, който работи по проекта, на министерството на околната среда и водите за подкрепата, защото имаше доста трудности и юридически казуси, заяви Иван Портних.

Попитан дали новото депо ще доведе до промяна на такса смет, той заяви „С моя екип отстояваме принципа да не увеличаваме местните данъци и такси. С навлизането на новите технологии обаче трябва да се мисли за варианти за по-ефективна преработка на отпадъците преди депонирането им - до 10% - 20% остатък, който също може да бъде преработван – в метан, ток. Въвеждането на по-ефективна първична преработка на боклука със сигурност ще доведе до понижаване на такса смет в общините и ще освободи ресурс, който ще може да бъде използван в сметопочистването на населените места.“

 

Коментари

Новини Варна