IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Общество
08:55 | 12 март 2014
Обновен: 20:19 | 27 октомври 2024

Тубдиспансерът обяви стачна готовност

Тубдиспансерът обяви стачна готовност

По материала работи: Златина Добрева
Тубдиспансерът обяви стачна готовност

Протестът е заради неизплатени заплати от ноември насам
Медиците и персоналът на Специализираната болница по пневмофтизиатрични заболявания във Варна преминаха към ефективни стачни действия. Всеки ден от 9,30 до 10,30 ч. те прекратяват работа и не обслужват за час пациентите.
Причината е, че не сме получили възнагражденията си за ноември, декември и януари, а обещанието на община Варна беше това да се случи до края на февруари т.г., съобщи Веска Георгиева, главна сестра на Тубдиспансера и председател на синдикалната секция на КНСБ в лечебното заведение. Не сме получили и средства от Министерството на здравеопазването по делегиран бюджет, както и отговор на въпроса за бъдещото развитие на лечебното заведение, което за нас е много важно. Търпението ни се изчерпа и затова преминахме към крайни мерки, каза още Георгиева. Във връзка с това синдикалните организации  на КНСБ и КТ “Подкрепа“ в Тубдиспансера са изпратили уведомително писмо до председателя на Общинския съвет, до кмета на община Варна, до МЗ, до парламентарната комисия по здравеопазване и до областния управител на Варна. С него те предупреждават, че от 6 март преминават към ефективни стачни действия.
От 60 души персонал останахме 40, 20 души напуснаха заради невъзможност да оцеляват. Много от колегите нямат вече пари да идват на работа, а не бива да се забравя, че работим постоянно в инфекциозно огнище, каза още Георгиева. Крайно време е да се реши ще се закрива ли Тубдиспансерът, или не. Сегашното положение е престъпление. Едва удържаме туберкулозноболните да не излязат на протест пред общината. Време е местната власт и МЗ да решат съдбата ни. А туберкулозата въобще не намалява. Само през февруари т.г. новооткритите случаи са 16, посочи Георгиева. Тя призна, че заради липсата на средства в стационара на спирка „Амонал“ няма парно и се ползва ток за отопление, от което постоянно гърмят контактите. Тубдиспансерът дължи вече 81 447 лв. на  „Залива47-СП“, която доставя готова диетична храна за туберкулозно болните. Ако фирмата спре да го прави, за което има основание, стационарът ще хлопне врати, бе категорична синдикалната лидерка. Протестът ще продължи до края на март, добави тя.
Ще припомним, че Тубдиспансерът затъва финансово от години и е задлъжнял постоянно към доставчиците на лекарства и консумативи. Основната причина е  грешната държавна методика за издръжка, която отчита само броя на преминалите болни. За лечението на всеки от тях, което продължава от 2 до 4 месеца, се отпускат едва 30 лв., близо 3 пъти по-малко от реалната му стойност. Това принуждава община Варна да дофинансира постоянно лечебницата. Според анализа всеки месец тя се нуждае от 30 000 лв. или от 360 000 лв. на година.


Д-р Станимир Киряков, управител: Разчитаме само на дребни постъпления от кешови плащания
От два месеца и половина не сме получавали средства от Министерството на здравеопазването и община Варна. Разчитаме само на кешови плащания от пациенти за прегледи и проби манту. Постъпленията са дребни и не могат да решат проблемите със заплатите и задлъжнялостта към фирмите доставчици, каза д-р Станимир Киряков, управител на Специализираната болница по пневмофтизиатрични заболявания във Варна.


Общината: Законът вече ни забранява да наливаме пари в лечебното заведение
Община Варна няма вече правно основание да подпомага финансово Тубдиспансера, който е търговско дружество. Това заяви зам.-кметът по здравеопазване д-р Лидия Маринова. До декември м.г. това беше възможно и, то чрез търсене на вратички в закона. Така през м.г. лечебното заведение бе подпомогнато с над 500 000 лв., въпреки че и другите общински ДКЦ и болници имат спешни нужди от апаратура. Аз лично съм за това Тубдиспансерът да не бъда закриван. Във връзка с това бях на разговори с Министерството на здравеопазването. Останах с впечатлението обаче, че диспансери от този тип не са приоритет за неговото ръководство, което нехае за съдбата им. Има създадена група от експерти, която трябва да реши дали Тубдиспансерът да бъде закрит, или да се влее в структура, например на МБАЛ „Света Анна“. Решението трябва да е на МЗ. До неговото взимане обаче ще минат поне няколко месеца. Съгласна съм, че трябва да се спре агонията във Варненския Тубдиспансер. Във връзка с това и Общинският съвет във Варна трябва да си каже мнението, тъй като е принципал на дружеството, каза още д-р Маринова. Тя уточни, че гласуваните от местния парламент 75 000 лв.  ще бъдат преведени на Тубдиспансера, след като бъдат изготвени заявките.
Ставри Таргов

Коментари

Новини Варна