Варна не използва 100% капацитета си от излаза на море за привличане на нови инвеститори и намаляване на разходите на местния бизнес. Това заяви по повод местната икономика президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Сегашното състояние на икономиката в България позволява вдигане на средната брутна работна заплата, коментира още профсъюзният лидер. Той посочи, че брутният вътрешен продукт на страната сега е 140%, което е в пъти повече в сравнение с първите години на прехода.
Едновременно с това средната почасова работна ставка у нас е едва 3,7 евро, докато в страните от ЕС е 23,7 евро. Направените икономии позволяват и сега вдигане на средната брутна работна заплата, като след 2-3 години тя трябва да се увеличи с 8 – 10%, бе категоричен Пламен Димитров. Според изчисленията на синдиката ръст трябва да има поне с 12% и на минималната работна заплата. В края на мандата на правителството тя следва да достигне 500 – 540 лева.
Пламен Димитров очерта също голямото значение на колективното трудово договаряне (КТД). Ефектът от него е, че хората, които се възползват от него, получават с 29% повече от работниците и служителите без КТД.
КНСБ пише оценка между 3 и 4 на правителството след първите му 100 дни. Мотивът е стабилизацията на страната в икономически и финансов план. Имаме обаче сериозни претенции към кабинета за бъдещата му програма. Те се отнасят до стратегията за възраждане на българската индустрия, до спиране на корупцията в обществените поръчки, политиката на доходите и други, поясни Пламен Димитров.
Ставри Таргов
Коментари