Снимка: pixabay
Съветите за хранене са навсякъде вече и е трудно да се каже кое е истинско в сравнение с поредната рекламирана тенденция. Напълно разбираме защо е толкова лесно да се увлечете по шума, особено след като телата на дамите имат уникални нужди, когато става въпрос за енергия, настроение, хормони и издръжливост.
Днес ще разбием няколко мита за храненето, които може да ви пречат да се чувствате по най-добрия начин. Нека изясним нещата, за да можете да спрете да гадаете и да започнете да правите избори, които действително поддържат вашето здраве и благополучие.
Няколко мита за храненето, в които трябва да спрем да вярвате:
1. Трябва да ядете 1200 калории, за да отслабнете
От всички митове за храненето, които срещаме често, този е един от най-разпространените. Приемът на само 1200 калории на ден е твърде малко за повечето жени и може да има отрицателни ефекти с течение на времето. Въпреки че създаването на калориен дефицит е полезен инструмент за някои хора, които искат да отслабнат, няма универсално число, което да работи за всички. Вашите калорични нужди зависят от фактори като възраст, ниво на активност, мускулна маса, метаболизъм и всякакви основни здравословни състояния.
Силното ограничаване на калориите може да повлияе на метаболизма, да увеличи риска от недостиг на хранителни вещества, да изтощи енергията ви и да повлияе негативно на настроението ви. Плюс това, това не е устойчив подход – повечето хора в крайна сметка си възвръщат теглото (или наддават повече). Вместо това се съсредоточете върху балансирана, богата на хранителни вещества диета, която поддържа нуждите на тялото ви.
2. Метаболизмът се забавя драстично след 30 години
Идеята, че метаболизмът ви изведнъж се срива на 30 е по-скоро мит, отколкото реалност. Разбира се, може да започнете да забелязвате промени – червата ви се чувстват по-чувствителни, гърбът ви боли мистериозно и храните, които сте яли без да се замисляте, изведнъж не ви харесват. Но тези промени имат повече общо с факторите, свързани с начина на живот, отколкото със самата възраст. Изследванията показват, че метаболизмът остава доста стабилен от 20-те до 60-те години, само с постепенно намаляване с течение на времето.
3. Имате нужда от добавки с желязо
Идеята, че всички жени се нуждаят от добавки с желязо заради цикъла си, е подвеждаща. Въпреки че е вярно, че менструацията причинява известна загуба на желязо, повечето жени могат да задоволят нуждите си чрез богати на желязо храни като постно месо, морски дарове, боб, леща, тофу, спанак и обогатени зърнени храни.
Някои дами обаче са изложени на по-висок риск от дефицит. Ако имате обилна менструация, следвате вегетарианска или веганска диета или имате анамнеза за ниски нива на желязо, важно е да наблюдавате състоянието на желязото си чрез кръвни изследвания. Ниското съдържание на желязо може да доведе до умора, замаяност и дори загуба на коса, така че си струва да се консултирате с вашия лекар, ако изпитвате симптоми.
4. Перименопаузата означава, че ще наддадете на тегло
Представата, че се наддава на тегло по време на перименопаузата, не е съвсем вярна. Да, хормоналните промени – като намаляване на нивата на естроген – могат да повлияят на метаболизма, състава на тялото и складирането на мазнини, но това не означава, че наддаването на тегло е неизбежно. Вашият избор на начин на живот има огромно влияние върху това как тялото ви се ориентира в този преход.
Силовите тренировки са от ключово значение за запазване на мускулната маса (която естествено намалява с напредването на възрастта) и поддържане на метаболизма ви. Диета, пълна с фибри от пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, помага за храносмилането, стабилизира кръвната захар и ви поддържа сити, като намалява шансовете за безсмислено похапване.
5. Нискомаслените диети помагат с хормоналния баланс
Идеята, че диетите с ниско съдържание на мазнини са ключът към хормоналния баланс, е малко погрешна. Мазнините са от съществено значение за производството на хормони, стабилизиране на кръвната захар, здравето на мозъка, кожата и цялостната ситост. Истинският фокус трябва да бъде върху вида мазнини, които ядете редовно.
Четете повече в tialoto.bg.
Снимка: pixabay