IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Лайфстайл
10:15 | 11 май 2024
Обновен: 22:19 | 1 април 2025

Разбиване на самосаботажа

По материала работи: Слав Велев
Разбиване на самосаботажа

Снимка: Pexel.com

Ако за първи път чувате термина „самосаботаж“, той може да ви се стори нелогичен или дори страшен. В действителност обаче разрушителното поведение или мислите, които пречат на успеха или напредъка, са ежедневие за голяма част от хората.

Нека ви покажем с един пример какво имаме предвид. Представете си, че сте поканени на интервю за работа за позиция, за която отдавна мечтаете. Вие обаче се страхувате от евентуален провал и какво правите - търсите оправдание, за да избегнете интервюто. Такова поведение е известно като самосаботаж.

И веднага изниква логичния въпрос -а защо някой би го причинил на себе си? Човек, който се самосаботира, се крие в зоната си на комфорт и избягва предизвикателствата от страх от провал или успех. Хората се страхуват от напрежението, което идва с било то провала или успеха, като същевременно отказват да понесат очакванията или отговорностите.

Форми на самосаботаж

Противопоставянето на нашите вътрешни потребности и чувства нас може да се отрази негативно на различни сфери на живота, като взаимоотношенията или работата. И така, нека да видим как точно се отразява самосаботажът в ежедневието на човека? То може да приеме много различни форми, а признаците могат да бъдат толкова незабележими, че дори човекът да не осъзнава, че поведението му е донякъде унищожително.

Отлагането

Всъщност всеки човек отлага нещо от време на време. Но не винаги отлагането е просто израз на мързел. Ако се вгледате по-дълбоко и откриете, че отлагате важни задачи, защото имате чувството, че ви трябва „извинение“ за крайният резултат от работата ви, това е идеален пример за вредно отлагане или самосаботаж.

Перфекционизъм

В съвременното общество на перфекционизма обикновено се гледа като на положителна лична черта, свързана с ефективността и подчертаната взискателност към детайлите. И въпреки че това не е непременно лошо, често тълкуваме погрешно мотивите на перфекционистите.

Отрицателният перфекционизъм е качество, което пречи на напредъка и същевременно може да се приема като маска на самосаботажа. Той се изразява в следното: перфекционистът си поставя непостижими цели и е склонен да отделя твърде много време и енергия спрямо тях, като се стреми към съвършенство и оценява работата си с прекомерна самокритичност. Резултатът от това е, че доста често те дори не могат да започнат дадена задача, тъй като идеята да я завършат им се струва тежка.

Липса на комуникация

Комуникацията е изключително важна част от живота на човека, тя е двигател на взаимоотношенията. Ако комуникацията не е на необходимото ниво на ефективност, това може да доведе до разочарование и проблеми във взаимоотношенията с хората.

Най-често хората, които са склонни към самосаботиране, трудно изразят нуждите си и не са способни да потърсят помощ. Това поведение често е продиктувано от прекомерна самокритичност и страх от евентуален неуспехите.

Негативно говорене за себе си

Способността на човек да говори със себе си или вслушването в така наречения вътрешен глас, играе важна роля за формирането на решенията, самооценката и емоциите на човек. Докато някои не му обръщат внимание, други са по-наясно с мощното му влияние.

Невинаги обаче умът ни дава най-добрите съвети. Негативното говорене за себе си поражда критични, песимистични мисли за самия себе си. Въпреки че тези мисли често нямат нищо общо с истината, доста лесно е човек да повярва в тях и справянето с тях да се окаже нелека задача.

Това са само някои от многото вредни поведения, свързани със самосаботажа. Други индикации за такъв тип поведение са нерешителност, контролиране, както и синдромът на самозванеца.

Как да спрем да се самосаботираме

Важно е да осъзнаете, че отричането или прекомерното рационализиране на поведението ви никога няма да ви помогне да излезете от този порочен кръг. Да установите гореспоменатите симптоми и да признаете саботиращото си поведение е първата стъпка към решаването на този проблем.

Второ, разберете какво причинява поведението ви. Това може да е ниска самооценка, преживявания от детството или страх от критика. Разбира се, това не е лесна задача и може да се наложи да се обърнете към психолог, който да ви помогне в този процес. Те ще ви помогнат с помощта на изпитани методи, които ще ви помогнат да установите основната причина.

Опитайте се да проявявате чувство на емпатия към самия себе си. Приемането на недостатъците и търпението към себе си могат да ви помогнат да повярвате в себе си и да постигнете целите си. Именно тези усилия и посока всъщност са обратното на самосаботажа. Вместо да подхождаме студено и осъдително към собствените си неуспехи и борби, трябва да се опитваме да проявяваме повече разбиране към себе си.

В крайни случаи самосаботажът води до нездравословни навици, които са склонни да се превърнат в пристрастяване, затова е важно да прекъснете този процес възможно най-скоро. Прекаляването с консумацията на алкохол, злоупотребата с наркотици, преяждането или онлайн хазартът са някои от най-често срещаните примери, като според Statista те значително се увеличават след пандемията от ковид-19.

Ако имате чувството, че сте отишли твърде далеч в някоя от споменатите примери, не се отказвайте да се борите с тези пороци. Няма нищо срамно в това да потърсите професионална помощ. Например има цяла база данни с центрове за проблемно залагане, към които можете да се обърнете за помощ.

В заключение

Самосаботажът може да попречи на личното развитие, успеха и благополучието. То се проявява под различни форми, като например отлагане, перфекционизъм или други, които често остават незабелязани.

Но не се обезсърчавайте. Установяването на причините за това поведение, проявата на емпатия към себе си и търсенето на професионална помощ, когато е необходимо, са начини да преодолеете тези проблеми и да започнете да се радвате на по-здравословно съзнание и по-пълноценен живот.

Новини Варна