Варна 13°
fallback
Лайфстайл
13:15 | 28 октомври 2021
Обновен: 06:29 | 22 ноември 2024

Климатикът в колата ни: Трябва ли през зимните месеци той да работи и защо?

Тази система не само може да се включва при студено време, но и трябва

По материала работи: Слав Велев

Една от най-сложните системи в автомобила – климатикът, е предназначен за охлаждане на въздуха в салона. През лятото нейното използване е нещо напълно в реда на нещата, но какво се случва през зимата?

Някои шофьори са на мнение, че в студените месеци климатикът само ще им навреди, докато други считат точно обратното. Кои са прави в случая? Експертите от Auto.Mail посочват две основни причини, поради които климатикът на автомобила задължително трябва да бъде включен, предаде AutoMedia.

Поддържане на работоспособност

Много хора забравят, че както всяка друга система в автомобила, климатикът също се нуждае от редовна поддръжка, както и от периодично допълване на хладилен агент. Всъщност, дори в работеща „запечатана“ система, фреонът постепенно ще се изпари през фуги, малки пукнатини или остарели уплътнения. Затова и при новите автомобили климатикът трябва да бъде зареждан поне веднъж на 2-3 години, докато при коли на повече от 5-6 години това трябва да става ежегодно. Освен това обаче, за да се поддържа в изправно състояние, системата трябва да се пуска веднъж или два пъти месечно, като се оставя да работи в продължение на няколко минути.

През това време хладилният агент, циркулиращ по магистралите, смазва триещите се части и уплътненията, които могат да изсъхнат. Най-добре е да включите климатика през зимата в топъл гараж или паркинг, тъй като компресорите, използвани в автомобилните климатични системи, работят при температури не по-ниски от −5° по Целзий, а други най-малко при +2 градуса.

Срещу запотяване на стъклата

През зимата стъклата се запотяват, когато температурата навън е близка до нулата, а в колата е влажно заради локви от обувките или мокри връхни дрехи. Това крие доста опасности по време на движение, а климатикът помага за решаване на проблема. Неговото пускане за няколко минути ще вкара сух въздух в салона, който бързо ще върне стъклата в „нормално“ състояние.

Факт е, че охладеният въздух, подаван в салона на автомобила, се пресушава. Това се дължи на факта, че по време на работа на климатика влагата кондензира в клетките на радиатора на изпарителя и след това излиза навън през дренажния канал. Именно това свойство на сухия студен въздух, активно абсорбиращ влагата, помага на шофьора на автомобила.

Още новини от света на автомобилите четете на AutoMedia

Автор на статията:
Слав Велев
свят зима автомобил кола мото поддръжка климатик авто през зимата
0 коментара
fallback
fallback