Варна 11°
fallback
Избрано
16:16 | 8 септември 2016
Обновен: 03:33 | 2 ноември 2024

47 милиона лева ще струват изборите за президент и референдумът през ноември

Какво съблазнява кандидатите за “Дондуков” с хипотетични шансове да седнат на президентския стол, да участват в изборите?

По материала работи: Борис Проданов

Насрочените за 6 ноември избори за президент и национален референдум ще струват на хазната 47 милиона лева, реши днес на свое заседание Министерският съвет. Какво съблазнява кандидатите за “Дондуков” с хипотетични шансове да седнат на президентския стол, да участват в изборите? Според Наполеон Бонапарт „стремежът да се властва над себеподобните е една от най-силните човешки страсти“, но когато предварително знаеш, че си „пропуснал“ мача, едва ли този мотив е водещ. Остават още два възможни – пари или слава. Кой от тях мотивира кандидатите в тазесенната битка?

 

Говорителят на ЦИК Цветозар Томов каза в интервю за ИА „Черно море“, че има процедура за регистрация на инициативни комитети, които издигат или подкрепят кандидатпрезидентски двойки. 

 

Освен необходимите документи и подписи за регистрация според чл. 129. (1) от Кодекса „За участие в избори за народни представители, за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България партиите, коалициите и инициативните комитети внасят безлихвен депозит по сметка в Българската народна банка“. Този депозит е в размер 2500 лв. за партии и коалиции и 100 лв. за инициативни комитети.

 

Централната избирателна комисия при избори за президент и вицепрезидент на републиката в 7-дневен срок от обявяване на окончателните резултати от изборите с решение възстановява депозита на партиите, коалициите и на инициативните комитети, които са получили не по-малко от едно на сто от действителните гласове на национално ниво. Невъзстановените суми съгласно чл. 131 (1) постъпват в Център "Фонд за лечение на деца" към министъра на здравеопазването.

 

Финансирането на кампаниите на кандидатските двойки, регламентирано в Глава ХІ на Кодекса, ще се следи строго от Сметната палата, НАП и всички компетентни контролни органи.

 

За всеки, който си направи труда да се запознае със съдържанието на Изборния кодекс, логично изниква въпросът защо към момента вече имаме толкова мераклии за “Дондуков”, на които със сигурност ще бъде възстановен депозитът за участие в изборите, т.е. едва ли ще прескочат границата от 1 на 100. Вариантите са два. Или са съблазнени от предимствата, които им дава чл. 159 (1)  от Кодекса, според който кандидатите имат качество на длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс от регистрирането на кандидатските листи до обявяване на резултатите от изборите. И според чл. 160 (1) „от деня на регистрацията до обявяване на резултатите от изборите регистрираните кандидати не може да бъдат задържани или привличани като обвиняеми, освен за извършено престъпление от общ характер и с разрешение на Централната избирателна комисия въз основа на мотивирано искане от главния прокурор“. Или гонят обществена и медийна известност. А такава един кандидат за президент, независимо от това дали има, или няма шансове да спечели, със сигурност ще получи. 

 

Цветозар Томов сподели пред наш репортер, че законодателят предвижда, инициативният комитет, подобно на политическите партии, издигнали кандидат, да ползва медиен пакет до 40 000 лв. Това е държавно финансиране за инициативни комитети или партии, които са без държавна субсидия. Средствата не се дават пряко на кандидатпрезидентските двойки, а са за информационни кампании, които могат да бъдат частично покрити. При сключване на договор с медия за кампания или отразяване копие на документа се изпраща  в ЦИК. Договорът се проверява и чрез комисията се извършва плащане за услугата към медията. Томов подчерта, че това са средства единствено и само за медийна кампания, водена от инициативен комитет или партия, които я подкрепят и нямат държавно финансиране и медията получава средствата. Нормата е разписана в Изборния кодекс. 

 

В Изборния кодекс е разписано още, че кандидатите за президенти и вице имат право и на безплатни клипове и обръщения в програмите на Българската национална телевизия и Българското национално радио (чл. 193). Кампанията се открива и закрива с клипове на партиите, коалициите и инициативните комитети с продължителност до 40 секунди, които се излъчват безплатно. А според параграф 2 от същия член: „При избори за президент и вицепрезидент на републиката предизборната кампания в програмите на Българската национална телевизия и Българското национално радио се открива и закрива с обръщения на кандидатските двойки с продължителност до три минути за всяка от тях, които не се заплащат.“

Което ни кара да си спомним крилатата мисъл на американския професор по история Даниел Бурстин, че  "някои се раждат велики, други стават велики, а трети си наемат специалисти по връзки с обществеността“.

 

Екип на Черно море

 

 

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback