Погледнато в общ план, „човек знае две и двеста“, но има все пак необходим минимум за подготовката на първокласник за първия учебен ден, който няма как да бъде избегнат. Отделен въпрос е дали този така наречен минимум се оказва по джоба на всеки горд родител на първолаче. Или казано иначе, от какво да се лишим, та да подготвим детето подобаващо за първия учебен ден.
Ако пресметнем всичко необходимо, като освен тетрадките, помагалата и консумативите за учебния процес включим дрехи, обувки, спортно облекло и ученическа униформа, навярно минимумът няма да е никак минимален. Но нека подкрепим казаното дотук и с малко факти:
* Комплект за ученика, включващ 10 тетрадки с тесни и широки редове от по 20 листа, 5 тетрадки с малки квадрати, 5 тетрадки с големи квадрати, 1 скицник и 1 блок за рисуване са на стойност 18,90 лв.
* Раница, несесер с линия, гума, пергел, флумастри 12 цвята и черен молив на промоционална цена 39,90 лв. * Добавяме водни бои, четки за рисуване 5 броя и пластмасова чаша на обща стойност 11 лв.
Снабдено с тези неща от първа необходимост, нашето отроче е готово да пристъпи училищния праг. И ако за тези първи стъпки са му необходими нови обувки, търсейки абсолютния минимум, можем да намерим и за около 20 лв.
Различно стои въпросът с ученическите униформи, защото при тях не можем да избираме според цената и униформата възлиза средно около 80 лв.
Дотук имаме похарчени 160 лв. за най-необходимото при минимални стойности.
На въпросите какви средства от бюджета са отделили, за да подготвят детето за първия учебен ден, лишиха ли се родителите от нещо за сметка на тази подготовка и към по-скъпи или по-евтини артикули са се ориентирали в своя избор на покупки при проведената от нас анкета отговориха:
Ивелина:
„300 лв. ни излезе подготовката на детето за първия учебен ден и това включва най-необходимото. После добавяме постепенно каквото се наложи. Залагаме на качеството.“
Борислава: “Имаме шестокласник и бъдеща първокласничка. 100 лв. платихме дотук за тетрадки, химикали, моливи… Сега отиваме за подвързии за учебници. Предстои ни да купим анцуг, маратонки и тениски за спорт, предполагам още 200 лв. Не можем да си позволим скъпи вещи, залагаме на по-евтини, защото така или иначе се купуват няколко пъти през годината. Сега малката ще поизчака заради батко си с покупките за нея, и така ще балансираме месечния бюджет.“
Антония:
Изводът от направената анкета е, че за да изпратим детето си на училище, трябва предварително да сме си приготвили една минимална месечна заплата, ако не залагаме на скъпи вещи. Ако решим да заложим на по-скъпо, таван няма… всекиму според възможностите.
МАРИАНА СТОЙКОВА