Между 3 и 5 пъти по-нисък е процентът на заболели от COVID-19 сред имунизираните с БЦЖ ваксина. В случай на заразяване с вируса, заболяването протича по-леко при пациенти с ваксината. Това съобщи д-р Динко Младенов, пловдивски лекар, който участва в борбата с коронавируса.
“Труд” потърси за коментар академик Богдан Петрунов, който разказа, че в Нидерландия почти завършва голямо проучване на БЦЖ ваксината. В рамките на проучването са ваксинирани голяма група лекари и студенти.
“Оказа се, че много по-малък процент от имунизираните са се заразили с коронавирус и в същото време са прекарали по-леко заболяването. Няма съмнение, че БЦЖ ваксината стимулира тренирания и клетъчния имунитет”, категоричен е академик Петрунов.
Хората с поставена БЦЖ ваксина боледуват в пъти по-малко и от обичайните есенно-зимни инфекции. Ваксината има широк спектър на действие.
Тя подобрява клетъчния имунитет, коментира д-р Младенов. Той припомни, че в Австралия с нея са имунизирани 4000 медици. “Знам, че сред тях няма заболели и няма да има”, коментира медикът.
Той подчерта, че ваксината не се поставя на болни с каквато и да е инфекция. “Има тестове, прави се квантиферонов тест, манту и други и се казва дали да се прави имунизация или не”, допълни докторът.
Той препоръча БЦЖ модифицирана ваксина за профилактика срещу Ковид-19 на всички, които нямат противопоказания за поставянето й.
Д-р Георги Тодоров, лабораторен лекар:
Стимулира се клетъчният имунитет
БЦЖ ваксината всъщност стимулира клетъчното коопериране между Т-лимфоцитите и Т-килърите, Т-помощниците и Т-мислителите. На върха на йерархията в клетъчното коопериране са килърите.
Т-килърите произвеждат т. нар. цитокини и атакуват агента. Агентът може да бъде бактерия, която е вид клетка, или клетки, в които протича неправилна репликация. Неправилна репликация има при налицие на вируси.
Тогава клетката е принудена да произвежда РНК-то на вируса, вместо да произвежда собственото си. Случва се така, че Б-клетките, които произвеждат имуноглобулини са стимулирани отклетъчното коопериране да произвеждат имуноглобулини.
Когато стимулираш най-вече Т-килърите, или по-точно им даваш субстрат върху,, който да работят, клетъчният имунитет става по-напрегнат.
Т. е., има повече готови Т-килъри и Т-хелпъри, а Б-мемори и Т-мемори клетките съобщават, че това “сме го виждали вече”, т. е., съобщават, че наблизо има чужд агент.
БЦЖ ваксината стимулира целия този процес.
Коментари