3 март е. Закачаме знамената по домовете си, обличаме красивите дрешки на децата, слагаме китка цвете в малките ръчици и излизаме. Защото на 3 март никой не бива да остане в къщи. Нямаме право. Така направиха днес стотици, наистина стотици местни семейства – мъже, жени, старци и деца. Варна се поклони с подобаваща тежест, уважение и почит към тези, оставили костите си по измъчената ни земя.
Има дати и събития, които се вклиняват не само в календара, но и в душите на хората, в националната памет, заедно с майчиното мляко, христовата вяра и надеждата за изцеление от тежкото 5 вековно турско робство. Ето такава дата е 3 март. Празнуваме най-големия национален празник в съвременната история на България. Възкресението на българската държава, която 500 години беше без своя политическа и духовна свобода. Преди 142 години на днешната дата възкръсва България с дълго усилие и много жертви. А тази свобода не ни е дадена даром.
Сутринта на площад „Св. Св. Кирил и Методий” тържествено бе вдигнато националното знаме. За пръв път военнослужещите пяха химна на България. Шествието потегли от Катедралния храм „Успение Богородично” до паметника на Граф Игнатиев, където бяха поднесени цветя на паметника му. Официалните лица, последвани от варненци се отправиха по бул. „Княз Борис I”, бул. „Сливница” до Мемориалния паметник на украинските воини в Морска градина. Камбанен звън посрещна множеството от църквата „Св. Николай Чудотворец“. На паметника на украинските воини всички присъстващи паднаха на колене.
Мъже от Национално сдружение „Традиции“, облечени в точна възстановка на опълченски одежди съпровождаха шествието през цялото време. Венци бяха положени на мемориалния паметник на украинските воини. Пред паметника на руските воини се състоя поклонение с полагане на венци с военен ритуал. Заупокойна молитва прочете Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. „Един Свети Синод и един император дадоха своето благословение и издадоха заповед да започне тази война, отбеляза в словото си след молитвата митрополит Йоан. Всичко онова, което се случи, се случи. Общата молитва на няколко православни общности, обединени под егидата на руския император, руското войнство и световния подвиг на българското Опълченство доведоха свободата. Никой не бива да забравя тези велики мигове от историята на България и по никакъв начин не бива да се съмняваме в онези човеци, които проляха кръвта си по различните бойни полета за освобождението на нашето отечество. Те заслужават дълбоко и изключително внимание.
Това е история. Не бива да я преглеждаме, променяме и да си я измисляме. Това е написано веднъж завинаги с кръвта на тези човеци.
Ние имаме морален дълг и от него няма да отстъпим и на йота. Защото знаем какво значи да дадеш кръвта си за своя ближен. Защото никой няма любов – по-голяма от тая да заложи душата си за благото на ближния. Това е православието на дело. Вечна да бъде паметта на блажено починалите воини, паднали за вярата и Освобождението на нашето Отечество“, допълни още владиката.
Венци и цветя бяха поднесени от министъра на отбраната, областния управител, кмета на Варна, началника на отбраната на Република България, ВМС, Варненска и Великопреславска митрополия, Общински съвет, Генералното консулство на Руската федерация, почетния консул на Италия, почетния консул на Индонезия, ОД на МВР, съдебните институции, районните кметове, Съюза на ветераните от войните, Съюза на офицерите от запаса и резерва, граждани.
Дали на Шипка всичко е спокойно днес? По препоръка на Националния оперативен щаб за заболяването COVID-19 планираният за 3 март официален ритуал за честване на 142 години от Освобождението на България на връх Шипка се отмени. Слава на Бога - достъпът на граждани, желаещи да се поклонят пред Паметника на Свободата, остана свободен. Защото няма земна сила, която да спре този, който желае да се поклони на върха на 3 март – да го стори. По всяка вероятност в паметните боеве преди 142 години част от коравите мъже – руснаци, украинци, румънци, финландци и български Опълченци са имали настинка, болежки и недотам добро здравословно състояние. Но това не ги е извадило от строя. Шипка е там, където орлите вият гнездата си. Всяка стъпка към върха е епопея. Малцина народи са вървели към своето величие с такава мрачна упоритост. Нито една планина не е плащала такава скъпа дан за своите върхове. 3 март обединява всички българи, които носят в жилите си пролятата кръв на Шипка и трябва пеш да извършиш 999-те стъпала до върха, да се задъхаш от умора и възторг, за да усетиш колко е висока България, за да усетиш как се е катерил твоя народ по стръмното нагоре, за да стигне слънцето на свободата.
Едва ли има друг народ, който да е свързвал надеждата за Освобождението си с един единствен братски народ. Думите за това велико и безкористно дело не са и никога няма да бъдат достатъчни. Никога не бива да забравяме за хилядите загинали руски богатири, които оставиха дом и спокойствие и заложиха костите си в нашата земя. Те воюваха и умираха за нашата свобода.
„3 март е датата, на която българският народ получава така чаканата свобода от 5-вековното жестоко робство - каза генералният консул на Руската федерация във Варна Н. пр.Владимир Климанов. Тогава свършват тези лишения и опит за заличаване на един уникален народ, неговата култура и история - с победата на Русия в Руско-турската война и подписването на Сан-Стефанския мирен договор. Днес е и ден на скръбта, защото в този ден почитаме паметта на хиляди руски войници и български опълченци, загинали за свободата и спокойното бъдеще на своите деца и внуци. Днес те, благодарение на тяхната саможертва живеят в свободна страна. Руснаците и българите се сражаваха заедно рамо до рамо като истински братя, заедно умираха, заедно победиха. Руският патриотизъм е осветен от състраданието към мъките на един народ, близък по дух, език и вяра. Това водеше войниците ни по тези полета, върхове, блата и равнини. Да пазим паметта на тези воини, да я предаваме на следващите поколения“ – бе посланието на Н.пр. Владимир Климанов, който благодари на областния управител, кмета и варненската общественост, че пазят и поддържат паметниците на руските воини на територията на Варна и областта.
Вечна да е паметта на всички герои, загинали за свободата на Отечеството! Достойният български народ завинаги ще пази паметта за онези, които отдадоха живота си за нашата свобода. Защото тъй повеляват християнското човеколюбие и собственото наше достойнство.
Ели Маринова
Снимки Пламен Гутинов
Ето как Варна отбелязва Националния празник на България (СНИМКИ)
Варна започна честванията за Националния празник с вдигане на флага
Коментари