IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Избрано
10:46 | 4 февруари 2019
Обновен: 09:21 | 31 октомври 2024

Доц. д-р Димитър Калев: Таргетната терапия на рак е хита на съвремието

Редовен скрининг може да ни предпази от най-лошото

По материала работи: Борис Проданов
Доц. д-р Димитър Калев: Таргетната терапия на рак е хита на съвремието

С 1000 са увеличени пациентите с онкологични заболявания, лекувани в МДОЗ "Д-р Марко А. Марков" във Варна в сравнение с 2017 г.

 

„Смъртността от най-честите видове рак се запазва – както у нас, така и в Европа. При жените най-често е ракът на гърдата, последват от рак на маточната шийка. При мъжете преобладава ракът на простатата. Но разпространени са още ракът на белия дроб и на дебелото черво.  Скрининговите ни методи дават превенция. Те статистически достоверно намаляват заболеваемостта и съответно смъртността. Затова най-важна е профилактиката“, заяви в сутрешния блок на тв „Черно море“ доц. д-р Димитър Калев, ръководител-направление „Химиотерапия и лъчелечение“ в МДОЗ "Д-р Марко А. Марков".

 

В България обаче не съществува планов скрининг.

 

„Това изисква научен, финансов и организационен ресурс. Държави като нашата не могат да го направят, но няма ентусиазъм и в институциите. Възможен обаче е т.нар. „опортюнистичен скрининг“ – следствие на договаряне на пациент и семеен лекар. Т.е. да се поиска достъп от джипито до възможните процедури. Малко българи го правят – липсва здравна култура, от друга страна сякаш и личните теми неглижират темата. Например, за т.нар. „цитонамазка“, „мамографията“ при жените, както и туморните маркери за простатата. Те са безплатни по каса, стига да има взаимодействие между джипитата и пациентите“, добави доц. Калев.

 

„Тютюнопушенето, употребата на алкохол, затлъстяването и недостатъчната физическа активност сериозно допринасят за по-високата онкологична заболеваемост“, каза още той.

 

Витамин В17 (амигдалин) е известен още от ХІХ век и няма преки доказателства за негова антиракова активност. Напротив, данните са за токсичност и в световната онкология не се препоръчва.

 

„Таргетната терапия обаче е хита на съвремието. Още от началото на ХХІ век. Класическата химиотерапия унищожава ядрото на раковата клетка и пречи на нейното деление. При таргетната терапия се въздейства или на молекули от рецепторите или от сигналните пътища. Тя не се прилага както химиотерапията. Има успех само при туморни клетки с определени мутации. Трябва предварително да се изследват т.нар. „предсказващи биомаркери“ и при наличието им се избира таргетен агент. Не бива да се мисли, че е приложима за всеки пациент“, разкри доц. д-р Димитър Калев.

 

България въвежда бързо таргетната терапия, но сериозно изостава с имуноонкологията, която в момента е най-иновативна.

 

„Бих посъветвал жените над 40 г. да разговарят с личните лекари за скрининг – „мамография“ и „цитонамазка“. Мъжете над 45 г. да направят туморен маркер на простатната жлеза“, изтъкна специалисът.

 

МДОЗ "Д-р Марко А. Марков" от 5 март до 29 март ще прави профилактични прегледи за варненци.

 

Иван Барбов

Борис Проданов

 

Цялото интервю: "Щрихи от утрото" (4.02.2019) - Защо раковите заболявания се увеличават?

Коментари

Новини Варна