IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Крими
13:34 | 27 март 2014
Обновен: 12:06 | 20 ноември 2024

Спрете пенсионерите да захранват измамници

Спрете пенсионерите да захранват измамници

По материала работи: Златина Добрева
Спрете пенсионерите да захранват измамници

Явно никой не е в състояние да спре самоубийствения порив на родните пенсионери да си дават скътаните пари на телефонни измамници. По данни на полицията последните са се активизирали сериозно през последните една-две седмици, явно са решили да заработят някой допълнителен лев за предстоящите празници. А наивните старци, без изобщо да се замислят, дават скритите в дюшека хилядарки на напълно непознати хора, докато мърморят, че нямат пари за хляб и лекарства.
Във връзка с новата вълна телефонни измами на територията на Варна дирекцията на полицията в морската столица напомня, че потърпевшите във всички подобни случаи са на такава възраст, че се връзват и на най-измислените сценарии по телефона, без дори да си направят труда да проверят по същия този телефон дали наистина някой техен роднина е пострадал. Затова, според криминалистите, всички техни близки трябва да ги информират периодично, като постоянно им напомнят да не се доверяват на телефонни позвънявания, а да прекъснат връзката, изключвайки телефона от розетката. В никакъв случай гражданите не трябва да казват имената и личните си данни на когото и да било по телефона. При всички случаи, когато гражданин е станал жертва на телефонна измама, трябва незабавно да се обърне към най-близкото РПУ.
На възрастните хора трябва да бъде обяснено, че по телефона не биха могли да пострадат, ако затворят слушалката или в директния разговор с измамник заявят открито, че това е измамна схема, за която са чували по телевизията. Това ще накара мошеника да се откаже. След това е добре да позвънят на вратата на съсед и от неговия телефон да се опитат да позвънят на близък роднина или приятел, който да вземе инициативата в свои ръце. В допълнение хората трябва да са наясно и с друг особен факт - даването на пари на длъжностно лице – следовател, адвокат, социален работник, лекар, най-общо се нарича подкуп, което, от своя страна, е престъпление от общ характер и се наказва съобразно действащото законодателство на България.
Най-често използваните сценарии за измама са - „спешна операция или лечение”, „внасяне на гаранция или подкуп”, „печалба от томбола или телевизионна игра”, „баене за разваляне на магия”, „предоставяне на социални помощи” и “ремонт на жилището по програма на ЕС”, „наемане на квартира”, „заем на познат”.
Лиляна Трънкова

Коментари

Новини Варна