Двама мъже бяха приети по спешност в клиниката по токсикология във Военноморската болница във Варна след ухапване от пепелянки, научи chernomore.bg от доц. д-р Петко Маринов. Инцидентите са станали на 24 и 25 април по време на излети на Аладжа манастир и в местността Боровец. Ухапванията и на двамата са по ръцете. Състоянието на единия пострадал бе тежко и се наложи той да остане при нас 3 - 4 дни, обясни доц. Маринов. Той припомни, че отровата на пепелянките е най-концентрирана след края на зимния им сън и предизвиква много остри реакции. На двамата пациенти е поставен противозмийски серум и след успешно лечение те са изписани вече от болницата.
Първата долекарска помощ при непредвидена среща със змия включва изтискване на отровата и пристягане над мястото на раната. Целта на превръзката е да се забави кръвообращението. Тя се прави обикновено на бедрото или на мишницата. След това трябва да се потърси незабавно лекар.
Отровата на змиите във Варненско не е толкова смъртоносна, но човек трябва да потърси специализираната помощ до час-два след инцидента. Най-опасното е, когато пострадалият е алергичен. За да не рискува с живота си, той трябва да носи винаги със себе си анапен или други подходящи антиалергични медикаменти.
Във Варненския регион най-опасните змии са усойницата и пепелянката. Когато те нападнат човек, около раната остават 2 близки една до друга точици от зъбите на влечугото, появяват се оток, зачервяване и болка, които се усилват. При ухапване от смок или неотровна змия болката, отокът и зачервяването липсват. Най-рисковите места са силно затревените площи.
Змиите не трябва да се убиват, защото са защитени от закона.
Ставри Таргов
Коментари