Варна 15°
fallback
Новини Варна
12:43 | 6 април 2017
Обновен: 07:39 | 3 октомври 2024

17 деца и младежи са разпитани във варненската синя стая за една година

По повод годишнината беше организиран ден за борба срещу агресията и насилието в училище

По материала работи: Слав Велев

ОТЛИЧЕНИ БЯХА ПОБЕДИТЕЛИТЕ в конкурса за есе и детска рисунка във връзка с агресията в училище. 

 

17 деца и младежи са разпитани в щадящата среда на варненската “Синя стая” за една година. 12 от делата са на Районен съд - Варна, 2 на Апелативен съд, 1 на Окръжен съд и 2 на ОД на МВР. Преимуществено става въпрос за граждански дела, свързани с извеждането на деца в риск от семейството и съответно връщането им, касаят също родителски права и мерки по закона за защита от домашно насилие. В 20% от случаите “Синята стая” е използвана за изслушване на малолетни и непълнолетни по наказателни дела. "Важното е, че на 17 деца е спестена травмата от прекия контакт с несъвместими с детството институции и за мен това е достатъчно, за да си кажем, че усилията за реализиране на този проект са били обосновани и си заслужават. Осигурена е щадяща среда за изслушването на децата. Има два къта – за малки деца и за юноши, с което се покриват потребностите на различните възрастови групи. Технически е добре обезпечена, за да може безпроблемно да се проведе процесът", отбеляза съдия Силвия Обрешкова.

Насрочени са изслушвания на деца и младежи в “Синята стая” и за месеците април и май тази година.

По повод годишнината беше организиран ден за борба срещу агресията и насилието в училище. В него се включиха магистрати от варненски съдилища и представители на Регионалното управление по образованието. Домакин на проявата беше Окръжен съд – Варна. Вече две години Окръжният и Районният съд съвместно с РУО – Варна, организират различни прояви, с които повишават правната култура на младите хора. „Целта ни е децата да осъзнаят каква е отговорността да вземаш решение, да съдиш, защото сякаш напоследък в нашето общество е много лесно да съдиш другите. За нас е много важно младите хора да усетят какво означава да поемаш отговорност за чужди съдби“, коментира съдия Марин Маринов.

40 училища са се включили в различни събития – лекции на съдии, посещения на деца в съдебната зала, симулирани съдебни процеси и др. Две от тези училища са СУ „Св. Климент Охридски“ и НУ „Панайот Волов“. Техни представители се включиха в отбелязването на деня за борба срещу агресията и насилието в училище. В СУ „Св. Климент Охридски“ бяха организирани два конкурса - за есе и рисунка.

 

Малките творци разсъждаваха със средствата на изкуството върху темата за насилието и агресията. Мотото на конкурсите беше „Докосни ме, не ме докосвай. Кажи ми, не ми го казвай“. В състезанието за най-добра рисунка се включиха 72 деца на възраст от 8 до 17 години, а в конкурса за есе – 16 ученици от V до Х клас.

 

„Лично аз не съм срещала агресия, тъй като колективът на нашия клас е много спокоен, но доста съм слушала за това. Реших да се включа в конкурса за есе, за да изразя своето мнение. Според мен агресивните деца нямат достатъчно внимание и не усещат присъствието на родителите до себе си и това води до агресивни прояви от тяхна страна“, коментира пред Медийна група „Черно море” петокласничката Анеса Василева. Тя беше една от учениците, отличена с грамота за участието си в конкурса. И в двете състезания призьорите получиха награди. 

 

Учениците от ОУ „Панайот Волов“ представиха ролева игра, свързана с борбата срещу агресията и насилието в училище. „Всичко започва с осъзнаване и помощ от най-близките хора, от родителите“, беше посланието на децата във връзка с агресията и насилието. 

 

„Темата е много важна, защото ние отчитаме повишаване на агресията в училище, особено на вербалната. Трябва да работим с децата, трябва да намерим пътищата, за да ограничим тези процеси в училище. Нужен е диалог“, коментира Ирена Радева от РУО - Варна, която също беше гост на събитието във Варненския окръжен съд.

Полина Петрова  

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback