Варна 11°
fallback
Новини Варна
16:17 | 3 април 2017
Обновен: 06:43 | 1 ноември 2024

Младежи търсят начини за справяне с космическите отпадъци

Състезанието за доклади и разработки по актуалната тема е във връзка с #Варна 2017

По материала работи: Слав Велев

Състезание на екипи, които са направили доклади и разработки във връзка с космическите отпадъци, ще се проведе във връзка с титлата на Варна – Европейска младежка столица. Надпреварата ще е на 8 и 9 април. В националното състезание ще се включат младежи на възраст от 11 до 29 години, а одобрените проекти са 18. „Идеята ни е да мотивираме индивидуалното мислене, творчеството и иновативния подход на младежите в изследователската дейност по тази важна и актуална тема. Другата важна тема е да подбудим обществената отговорност“, отбеляза Зорница Антонова, която е един от инициаторите на проявата. 

Космическите отпадъци са частици от различни летателни апарати, които са се отделили и продължават да обикалят в околоземната орбита на разстояние от 200 до 1200 км. от повърхността на нашата планета. Те са сериозен проблем, тъй като са концентрирани в зоната на спътници и другите функциониращи космически апарати. Съвпадение на орбитите на работещ апарат с отломка може да доведе до сблъсък и повреда, поясняват учени.

По време на състезанието ще има демонстрация на ракетни модели, някои от младежите предлагат нови методи за прибиране и изгаряне на космически отпадъци. Една от групите ученици дори е разработила постановка. Това са представителите на варненското ОУ „Панайот Волов“. Постановката се нарича „Космически екогерои“ Тя ще бъде представена пилотно утре в училището, където ще бъде показан и марсоход, разработен от децата. 

Ученици от ОУ „Христо Ботев“ също ще се включат в състезанието с доклад. Те са направили класификация на космическите отпадъци. „На тази база на по следващ етап, бихме могли  да работим за предложения за тяхното събиране. Отбелязали сме и ролята на България по темата с космическите отпадъци“, информира тяхната учителка Росица Недева. 

Един от екипите, който ще представи своя проект за справяне с космическите отпадъци е на Стефан Дачев и Калина Георгиева от МГ „Д-р Петър Берон“. „Нашата идея е да направим карта на космическите отпадъци, което ще помогне за по-лесното изчисляване на маневрите, нужни за избягването им, тъй като сателитите се движат по орбити, където попадат и космическите отпадъци и пречат на тяхното движение. Ако се случи сблъсък ще е опасно“ – поясни Стефан. „Мрежата за събиране на компютърни отпадъци е едно евентуално следващо ниво на тази разработка. Тя ще следва картата, на която са нанесени местоположенията на компютърните отпадъци. Идеята е съзвездие от малки сателити, прихванати към мрежа, да се движи в една орбита с боклука, за да може да го прихване. Това е много трудно осъществимо и за момента можем само да си фантазираме. Но ще започнем разработки и ще видим какво ще стане“, допълни Калина. 

Друг екип от МГ „Д-р Петър Берон“ е проектирал устройство, чрез което ще могат да се получават данни за влажност, налягане и температура на въздуха. То ще се изстрелва на височина 1000 метра, от където ще се приземява с парашут с определена скорост, като по това време ще прави различни замервания в атмосферата. „За да знаем всяка снимка на коя част от земята отговаря, ще има и GPS-приемник, който да указва къде е сателитът“, поясниха авторите Косьо Николов и Виктор Мирев. Дванадесетокласниците от Математическата гимназия предстои да представят проекта си на състезание в Констанца от 19 до 23 април, за което са получили покана от организаторите. Младежите споделиха, че се надяват да получат финансиране от общината, за да се включат в проявата. Сумата, която им е необходима е около 1500 лв.

Полина Петрова  

Четете още:

43-та Национална младежка астрономическа конференция се провежда във Варна  

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback