Ползите и задълженията на България във връзка с председателството на Съвета на Европейския съюз бяха представени на информационна среща във Варна.Подобни форуми се организират в различни градове на страната от Мрежата на областните информационни центрове. "България ще бъде ротационен председател на Съвета на ЕС от 1 януари 2018 г. – в „тройката“ Естония – България - Австрия. След това Председателството ще се поеме от „тройката“ Румъния – Финландия – Хърватия. През шест месечния мандат България ще има възможност да подреди дневния ред на Съвета на Европа, така че да включи въпроси от национално и регионално значение" - стана ясно по време на срещата.
Обявени бяха и изискванията в конкурса за изработване на лого на българското председателство. Логото трябва да символизира към какво се стремят България и ЕС, как държавата-председател иска да я „виждат” останалите европейци. В конкурса могат да участват български и чуждестранни художници, студенти от специалности свързани с графичния дизайн и визуалната комуникация, както и други лица с опит в тази сфера. Срокът за подаване на предложения е до 30.12.2016.
"За 181 дни в периода януари-юни 2018 г., България ще поеме председателството на Съвета на Европейския съюз. Подготовката за тази отговорност изисква целенасочена и продължителна работа от правителство, администрация и неправителствен сектор. Съветът на ЕС e основен орган за вземане на решения и изразител на интересите на държавите членки. Той договаря и приема правни актове, най-често съвместно с Европейския парламент, които се отразяват пряко на живота на гражданите и имат значително въздействие в международен план. Координира политиките на държавите членки в конкретни области - икономическата и фискалната политики, образованието, културата, младежта и спорта. Разработват се общата външна политика и политиката на сигурност на ЕС, сключват се международни споразумения", обясни Любомир Савов, експерт от ОИЦ – Варна.
Черно море