IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
17:00 | 25 април 2025
Обновен: 21:44 | 25 април 2025

Кибер експерт разкри нов модел за привличане на деца за престъпления в нета

53% от подрастващите имат скрити профили разкри проф. Илин Савов във Варна

По материала работи: Александър Дечев
Кибер експерт разкри нов модел за привличане на деца за престъпления в нета

Нов модел за привличане на деца за престъпления през интернет обяви във Варна проф. доктор на науките Илин Савов, експерт по киберсигурност, с над 25-годишен опит в системата за сигурност у нас и множество международни лекторски представяния в европейски университети. Привличането става чрез секретни чат форуми, които се наблюдават в целия свят.  Чат форумите се навигират и управляват от специалисти в киберпрестъпността, които отделно от това правят начин, по който ги заблуждават, шантажират и манипулират на най-високо ниво. Стигат до децата, като вземат техните данни през специални форуми в социалните мрежи, обясни проф. Савов, цитиран от Радио "Варна".

Според негови изследвания, направени на базата на обучения на над 5000 деца в България, той е установил, че над 53% от децата имат скрити профили. Киберперстъпниците управляват процесите в кибер среда, намирайки тези деца, които имат скрити профили. Скритите профили се установяват изключително елементарно – активност, бездействие, харесване, блокиране, писане или абсолютно нищо, което да се прави от този профил, посочи още експертът. Това дава сигнал, че зад тези профили съществуват деца.

Преди детето да получи заплахи, то бива шантажирано, като за целта се изземат негови данни. Това се случва чрез технически устройства, каквито вече има в глобалния свят, които могат да извличат снимков, видео материал и данни от телефоните от разстояние. Децата не знаят това. След като бъдат извлечени снимки или видео от телефона, той се мултиплицира, като предварително се фалшифицира с изкуствен интелект.

Родителите могат да разберат, че детето им е станало жертва на този модел по три основни елемента, каза още проф. Илин Савов. Първият е мълчание – детето се чувства самотно и не споделя, вторият е когато детето е притеснено и прекалено агресивно действа при конкретна забележка и третото – децата започват да предприемат крайни мерки и започват да изчезват вещи от домовете.

В такива случаи децата трябва веднага да кажат на родителите си, а родителите веднага да сигнализират органите на МВР, които компетентно и професионално да изпълнят дълга си и да извършат услугата сигурност, заяви експертът и допълни, че винаги има решение и детето може да бъде спасено от киберпрестъпниците.

Проф. Савов е установил, че децата не се чувстват разбрани от учителското съсловие, тъй като самите учители не са подготвени и не могат да споделят с тях проблемите си. От друга страна абдикирането от възпитанието от страна на родителите у нас е изключително притеснително.

Той беше лектор на обучение по киберсигурност във Варна днес, по покана на Дирекция „Превенции“ към община Варна. Обучението е част от кампания „С вкус на зависимост“ за превенция на употребата на вейп устройства сред ученици и млади хора. Основната цел на събитието е изграждане на устойчиви превантивни политики в образователната среда, чрез информираност и сътрудничество между институциите, родителите и обществото. В Младежкия дом, където се проведе обучението, присъстваха учители, директори, кметове и заместник-кметове от Варна и областта.

Коментари

Новини Варна